Sprawa przejęcia akcji KP Śląsk Wrocław przez miasto w sądzie

PAP
25-07-2007, 16:23

Sprawa przejęcia akcji klubu piłkarskiego Śląsk Wrocław przez miasto trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we  Wrocławiu. Nie wiadomo jednak kiedy zostanie rozpatrzona skarga wojewody dolnośląskiego na decyzję rady miasta, gdyż sąd nie posiada jeszcze spornej uchwały.

Jak poinformowała PAP w środę sędzia Mirosława Rozbicka-Ostrowska, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, skarga nie może być rozpatrzona, bowiem sąd nie posiada jeszcze wszystkich niezbędnych dokumentów, w tym najważniejszego, czyli kwestionowanej uchwały.

"Dlatego też sąd zobowiązał posiadającą oryginał tej uchwały gminę Wrocław do jej dostarczenia" - powiedziała sędzia.

Rozbicka-Ostrowska wyjaśniła jeszcze PAP, że wojewoda dolnośląski jako organ nadzorczy mógł kwestionowaną przez siebie uchwałę unieważnić w ciągu 30 dni, ale nie zrobił tego.

"Jeśli nie uczynił tego w wymaganym terminie, to traci kompetencje i pozostaje już tylko skierować skargę do sądu administracyjnego" - dodała.

Jak wyjaśniła PAP w środę rzecznik prasowy wojewody dolnośląskiego Agnieszka Majcher, Krzysztof Grzelczyk celowo nie unieważnił tej uchwały, bowiem chciał, aby te kwestie rozstrzygnął sąd. "Sprawa jest bardzo ważna dla mieszkańców i wojewoda chciał, aby sąd rozstrzygnął tę kwestię" - powiedziała Majcher.

Grzelczyk domaga się unieważnienia umowy uważając ją za bezprawną, bowiem "udział gminy w spółce nie daje pewności co do uzyskania wymiernych korzyści przez wspólnotę samorządową, czyli ogół mieszkańców gminy".

Tymczasem rzecznik prasowy Urzędu Miasta we Wrocławiu Marcin Garcarz odparł te zarzuty, powołując się na przykłady z innych miast, gdzie gminy są współwłaścicielami klubów piłkarskich.

"Uważamy, że przekazanie pieniędzy na rozwój klubu i objęcie większościowego pakietu akcji spółki (gmina jest właścicielem 70 proc. akcji Śląska Wrocław - przyp. PAP) leży w interesie Wrocławia, bo ta inwestycja ma wymiar społeczny" - uważa Garcarz.

Ponadto - jak dodał rzecznik - gmina chce przywrócić dawną świetność Śląskowi i tym samym jeszcze bardziej zintegrować społeczność wrocławską. Garcarz uważa, że silny klub piłkarski przyczyni się do promowania miasta i zachęci młodych ludzi do uprawiania sportu.

W kwietniu tego roku rada miasta, w tym radni PiS, jednogłośnie przyjęli pomysł prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza dotyczący przejęcia akcji WKS Śląsk Wrocław S.A. Radni uznali, że zainwestowanie gminnych pieniędzy w drugoligowy klub piłkarski jest zgodne z ustawowym zakresem zadań gminy, bowiem przekazanie gminnych pieniędzy na jego rozwój leży w interesie wszystkich mieszkańców Wrocławia. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Sprawa przejęcia akcji KP Śląsk Wrocław przez miasto w sądzie