Sprawdź, ile dni zostało ci na przygotowanie e-sprawozdania

  • Materiał partnera
opublikowano: 16-12-2018, 22:00

Finansowe e- sprawozdania jeszcze nie spędzają snu z powiek dyrektorom i działom finansowym, zarządom, biurom rachunkowym czy biegłym rewidentom.

A dokładnie — jeszcze nie wszystkim, bo za sprawą rezygnacji przez Ministerstwo Finansów ze swojej interpretacji przepisów część przedsiębiorstw zdała sobie sprawę, że ma obowiązek przygotowania e-sprawozdania w terminie do 31 grudnia. Jak to możliwe? Otóż do tej pory Ministerstwo Finansów stało na stanowisku, że obowiązek zestawienia sprawozdań finansowych w nowej formie pliku XML obejmie tych, których dzień bilansowy przypada po 1 października. A jeśli przypadł wcześniej, czyli przed dniem wejścia w życie nowych przepisów, jednostka może nadal przygotowywać i składać sprawozdania finansowe w starej formie. Utrwaliła się taka interpretacja przepisów, choć sama ustawa od 1 października 2018 roku w Art. 45.1g wyraźnie wskazuje, że każde nowe sprawozdanie ma postać pliku XML zgodnie ze schematami opublikowanymi na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej prowadzonego przez Ministerstwo Finansów. Wyjątkiem są jednostki prowadzące księgi rachunkowe według MSR, a to tylko z tego powodu, że schemat sprawozdania dla tych jednostek nie został jeszcze opracowany.

Dokładnie takie literalne rozumienie przepisów od samego początku przyjęło Ministerstwo Sprawiedliwości. Wiążąca jest więc data sporządzenia sprawozdania, a nie dnia bilansowego. Różnica stanowisk utrzymywała się jakiś czas, gdy nagle, w ostatnich dniach, Ministerstwo Finansów zaskoczyło przedsiębiorców i wycofało się ze swojej interpretacji, przyjmując za obowiązującą wykładnię Ministerstwa Sprawiedliwości.

Wybrańcom zostało więc 14 dni na sporządzenie e-sprawozdania, a na rynku wciąż trudno o aplikacje do przygotowania sprawozdań w formie pliku XML. Warto zauważyć że Ministerstwo Finansów udostępniło już program do przygotowania e-sprawozdania przez osoby fizyczne prowadzące księgi rachunkowe umożliwiający ręczne wpisanie danych. Komercyjne aplikacje powiązane z programami finansowo-księgowymi, automatyzujące proces przygotowywania sprawozdań w formacie XML, pojawią się na rynku najwcześniej pod koniec roku.

Tu od razu nasuwa się pytanie, jakie konsekwencje grożą tym, którzy nie wywiążą się z obowiązku prawnego przygotowania sprawozdania w ustawowym terminie i w obowiązującej formie? Wskazuje je Art. 77.2 ustawy o rachunkowości, który mówi, że sporządzenie sprawozdania niezgodnie z przepisami ustawy zagrożone jest karą grzywny lub pozbawienia wolności do lat 2 albo obiema tymi karami łącznie. Mam nadzieję, że sądy zastosują tu jakąś taryfę ulgową dla pierwszych spóźnialskich, biorąc pod uwagę to, że przygotowanie sprawozdań w formie pliku XML nie jest zadaniem łatwym i wymaga specjalistycznego oprogramowania. Ze względu na obowiązującą obecnie formę sprawozdania finansowego, niezależnie od tego, w jakiej formie prowadzimy działalność i kiedy przypada nasz dzień bilansowy, e-sprawozdania będą największym wyzwaniem prawno-finansowo-technologicznym najbliższych miesięcy. Czytaj więcej w wersji online. Więcej na temat e-sprawozdań finansowych w wydaniu Pulsu Biznesu już 7 stycznia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu