Sprawdź, które spółki czają się do skoku

[MWIE]
opublikowano: 13-03-2012, 00:00

Giełdowa hossa wciąż jest w powijakach, ale na warszawskim parkiecie padają pierwsze rekordy. Na razie nieśmiało.

W ich poszukiwaniu skupiliśmy się na akcjach dysponujących dostateczną płynnością i przynajmniej pięcioletnią historią notowań. Przejrzeliśmy spółki skupione w trzech głównych indeksach giełdowych: WIG20, mWIG40, sWIG80. Jeżeli pominiemy najmniejsze spółki czy giełdowych debiutantów,to przedsiębiorstw bijących historyczne maksima w Warszawie wciąż nie jest zbyt wielu.

Większość z nich rekrutuje się spośród emitentów z najkrótszym stażem giełdowym. Ich notowania nie pamiętają jednak euforii z drugiej połowy 2006 r. i pierwszych sześciu miesięcy 2007 r. Przeciętna spółka notowana na GPW podrożała wtedy w 12 miesięcy o… 190 proc. Wkrótce jednak muzyka przestała grać i huczny bal inwestorów dobiegł końca.

Od tamtego czasu notowania szarego emitenta giełdowego spadły aż o 60 proc. To odpowiada średniorocznej stopie zwrotu -18 proc. w ciągu czterech i pół roku.

Dlatego spółki notowane na warszawskim parkiecie dłużej niż od pięciu lat to wyjątek w gronie emitentów bijących dziś historyczne rekordy notowań. Tym bardziej za znalezienie się wśród nich warto wyróżnić Wawel. Obecnej na GPW od 14 lat cukierniczej spółce z Krakowa maksima z 2007 r. udało się pobić już półtora roku temu. Od tamtej pory kurs zna tylko jeden kierunek — na północ. Całość strat z lipcowo- -sierpniowego załamania odrobiła już w październiku.

Pomagają świetne wyniki, które narastająco za cztery kwartały są najlepsze w historii. Obecnie za papier spółki płaci się już o 19 proc. więcej niż w szczycie sprzed blisko roku. Kilku spółkom do rekordów wszech czasów brakuje niewiele. Należy do nich Apator. Producentowi aparatury pomiarowejdo szczytu z 2007 r. brakuje zaledwie 9 proc.

To, że maksima rzeczywiście są na wyciągnięcie ręki, potwierdza ostatnia rekomendacja analityków Erste, którzy jeden papier wycenili na 26,5 zł. Potencjał wzrostowy akcji toruńskiego przedsiębiorstwa sięga więc 20 proc. W szybkim tempie w kierunku maksimów z 2007 r. mkną Krezus i Hawe.

Notowania obu spółek z impetem przebiły pułapy sprzed sierpniowego krachu. Mimo że obie z nich odrobiły już ponad połowę strat z bessy 2008 r., to do rekordów wciąż daleka droga. Notowania licznej grupy papierów, choć odległe od szczytów wszech czasów, czają się tuż pod maksimami ostatniej hossy. Należą do nich Intercars, ING BSK, Synthos, Amica czy Action.

Tę grupę warto obserwować. Wyjście kursu na nowe maksima to sygnał techniczny mogący świadczyć o przewadze byków. Często jest to ostatnia okazja, by kupić akcje przed kolejną falą zwyżek.

Rekord i co dalej?

+Atuty spółki

 • mocna poprawa wyników w ostatnich kwartałach, dobra sytuacja fundamentalna spółki
 • wyższe przychody ze sprzedaży w styczniu i lutym tego roku podnoszą nadzieję na dobre wyniki w pierwszym kwartale 2012 r.;
 • wyższa marża brutto w lutym świadczy o dobrej sprzedaży nowej kolekcji
 • duże korzyści z rozwoju na rynkach wschodnich umocnienie złotego obniża koszty
 • LPP płaci dywidendę spółka
 • jest dobrze postrzegana przez rynek, większość wydanych rekomendacji ma pozytywny lub neutralny wydźwięk

 –Zagrożenia

 • kurs osiągnął ceny docelowe wyznaczone przez większość biur maklerskich, analitycy czekają ze zmianą rekomendacji na kolejne wyniki
 • ewentualny wzrost kursu walut może zwiększyć koszty
 • ryzyko, że inwestycje nie przyniosą oczekiwanych korzyści w krótkim terminie
 • wycena LPP nie jest już tak atrakcyjna jak przed ogłoszeniem wyników za IV kwartał
 • sprzedaż w styczniu i lutym ma mniejsze znaczenie dla rocznych wyników

Analitycy najczęściej mówią „kupuj”

Rekomendacje dla LPP wydane w tym roku

Lp. Bank/ dom maklerski Data publikacji Zalecenie Cena docelowa w zł

1 UniCredit CAIB (wznowienie rekomendacji) 9.03 kupuj 29002 Raiffeisen Centrobank 9.03 trzymaj 28003 DM IDM 7.03 kupuj 26914 Erste Securities 27.02 akumuluj 25005 DM BPS 22.02 trzymaj 20826 KBC Securities 9.02 kupuj 2500

Źródło: raporty brokerów

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: [MWIE]

Polecane