Czytasz dzięki

Sprawdź, na co możesz sobie pozwolić

PBL
opublikowano: 04-07-2017, 22:00

Ryzykometr to program, który podpowiada, jakie ryzyko możemy podjąć, jeśli myślimy o pomnażaniu oszczędności.

Były prezydent nie chciał, ale musiał, a przeciętny Polak zwykle nie wie, że może — przynajmniej jeśli chodzi o pieniądze i ryzyko, na którego podjęcie może sobie pozwolić. Z takiego założenia wyszła prof. Aneta Hryckiewicz z warszawskiej Akademii Leona Koźmińskiego, która we współpracy z innymi naukowcami opracowała program — test, który określa profil ryzyka użytkownika i na tej podstawie podpowiada rodzaj instrumentów finansowych, które do takiego profilu pasują.

Program skierowany jest do osób, które nie mają czasu oraz posiadają niewielką wiedzę dotyczącą finansów. Dlatego też jest prosty. Test składa się z 11 pytań dotyczących planowanych oszczędności, rodzaju zatrudnienia czy płci. Przy każdym pytaniu znajduje się uzasadnienie. Na końcu Ryzykometr podaje, jaką część kapitału należy umieścić w poszczególnych instrumentach finansowych . Dla każdej strategii określany jest poziom potencjalnych zysków. Dodatkowo program podaje listę spółek, obligacji, TFI czy ETF odpowiadających strategii inwestycyjnej badanego.

— Algorytm oparty został na wielu badaniach dotyczących analizy portfelowej oraz zachowań inwestorów. Dodatkowo badania przeprowadzane były na zróżnicowanych grupach społecznych. Przykładowo, dane statystyczne wskazują, że mężczyźni częściej niż kobiety podejmują ryzyko, dlatego strategia dla mężczyzn będzie bardziej ryzykowna. Program rozpoznaje podejście personalne badanego i na tej podstawie zdywersyfikuje portfel, który przyniesie właścicielowi największe zyski — mówi prof. Aneta Hryckiewicz.

Program dostępny jest w wersji webowej. Według danych NBP, na koniec I kw. Polacy mieli 1,3 bln zł oszczędności, z czego ponad połowę odłożyli na kontach i lokatach bankowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PBL

Polecane