Sprawdzony wskaźnik o krok od sygnału kupna

Tomasz Hońdo starszy analityk Quercus TFI
opublikowano: 11-06-2019, 12:56

Od paru lat monitorujemy ciekawy wskaźnik taktyczny autorstwa strategów Bank of America/Merrill Lynch, czyli Bull & Bear Indicator.

Na podstawie zestawu danych takich jak przepływy kapitału w globalnych funduszach, ma on za zadanie pokazywać skrajne emocje na rynkach akcji (a zarazem dogodne momenty do taktycznego kupowania/sprzedawania).

Najbardziej zasłynął on z precyzyjnego sygnału sprzedaży akcji w styczniu 2018, ale też na początku tego roku wygenerował dla odmiany trafny sygnał kupna.

Teraz wydawać by się mogło, że konsekwentnie należałoby oczekiwać niebawem analogicznego sygnału sprzedaży. A tymczasem wskaźnik właśnie znalazł się niemal w strefie "skrajnego pesymizmu" - pobyt w niej oznacza sygnał ... kupna. Najnowszy odczyt to 2,5 pkt., podczas gdy sygnał kupna uaktywnia się w momencie zejścia do 2,0 pkt. Dla porównania, w okolicach styczniowego dołka wskaźnik był na poziomie 1,8 pkt.

Jak to interpretować? Powrót wskaźnika w kierunku strefy "extreme bearish" nie dziwi, jeśli przypomnimy cały kontekst ostatnich wydarzeń rynkowych - rosnący strach przed recesją uzasadniony sygnałami z rynku obligacji i eskalacją wojen handlowych (trzeba uczciwie przyznać, że słowo "recesja" zagościło ostatnio też w naszych analizach). Jeśli jednak i tym razem Bull & Bear Indicator ma rację, to być może rynki przereagowały zagrożenia...

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Hońdo starszy analityk Quercus TFI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu