Sprawniejsze jedno okienko

IWA
opublikowano: 04-06-2012, 00:00

Resort finansów zapowiada uproszczenia przy załatwianiu formalności przez przedsiębiorców.

Rząd przygotowuje zmiany w przepisach dotyczących podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej, które powinny przynieść ułatwienia dla obecnych i przyszłych przedsiębiorców — wyjaśnia Maria Orłowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, odpowiadając na interpelację poselską Marii Nowak.

Posłanka pytała m.in. o planowane przez rząd zachęty dla firm, aby nie przenosiły działalności poza granice Polski. Przygotowywane zmiany mają np. służyć usprawnieniu funkcjonowania tzw. jednego okienka.

Rząd planuje znieść wymóg składania przez przedsiębiorcę wielu zbliżonych formularzy zgłoszeniowych do urzędu skarbowego, Głównego Urzędu Statystycznego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Chce umożliwić wymianę danych między systemem informatycznym Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) i pozostałymi organami, do których kierowane są zgłoszenia wpisów.

Ponadto planowana jest modyfikacja i usprawnienie procedur związanych z ewidencją i identyfikacją podatników oraz płatników. Przewiduje się m.in. odciążeniepodmiotów objętych KRS (rejestrem przedsiębiorców lub rejestrem stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej) od powtórnego i wielokrotnego podawania danych, znajdujących się w innych rejestrach publicznych, a także zasilanie Centralnego Rejestru Podmiotów Krajowej Ewidencji Podatników danymi znajdującymi się w KRS.

Wiceminister poinformowała też o planowanym skrócenie terminów nadawania NIP w stosunku do przedsiębiorstw rejestrowanych w KRS — z obecnych 14 dni do 3.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IWA

Polecane