Spread między 2-latkami USA i Niemiec największy od 1989 roku

Marek Druś
opublikowano: 18-04-2018, 12:51
aktualizacja: 18-04-2018, 12:54

Różnica między rentownościami obligacji 2-letnich USA i Niemiec wzrosła w środę do najwyższej wartości od 1989 roku, donosi Reuters.

Różnica odzwierciedla rosnącą rozbieżność perspektyw zmian stóp procentowych banków centralnych USA i Europy. Oznaki malejącej presji inflacyjnej w eurolandzie zwiększyły prawdopodobieństwo ostrożniejszej polityki monetarnej Europejskiego Banku Centralnego. W środę podano, że w marcu inflacja wynosiła w strefie euro 1,3 proc., czyli była mniejsza niż wstępnie szacowano. We wtorek niemiecki instytut ZEW poinformował, że jego indeks nastrojów inwestorów spadł w kwietniu najniżej od pięciu lat. Tymczasem ostatnie dane makro publikowane w USA odebrano jako zapowiedź bardziej „jastrzębiej” polityki Fed w tym roku.

Rentowność obligacji 2-letnich USA (niebieski) i Niemiec (pomarańczowy) przez ostatnie 5 lat
Zobacz więcej

Rentowność obligacji 2-letnich USA (niebieski) i Niemiec (pomarańczowy) przez ostatnie 5 lat

Rentowność obligacji 2-letnich USA wzrosła w środę do 2,407 proc., największej wartości od dekady. Spowodowało to wzrost różnicy z rentownością obligacji 2-letnich Niemiec, uważanych za benchmark eurolandu, do 298 pkt. bazowych. To największy spread od 1989 roku. 

- 99 procent wzrostu spreadu wynika z dywergencji polityk banków centralnych – uważa Antoine Bouvet, strateg Mizuho. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Spread między 2-latkami USA i Niemiec największy od 1989 roku