Sprint przejmuje Nextel za 35 mld USD

Marek Druś
opublikowano: 16-12-2004, 00:00

Amerykański operator komórkowy Sprint ogłosił oficjalnie, że chce przejąć działające w tej samej branży Nextel Communications. Stało się to tydzień po pojawieniu się pierwszych pogłosek o połączeniu obu spółek.

Wartość transakcji, o której spekulowano od blisko tygodnia, szacuje się na 35 mld USD. Władze obu spółek poparły plan ich połączenia. Jego wynikiem będzie powstanie firmy Sprint Nextel, trzeciego na amerykańskim rynku operatora komórkowego, świadczącego usługi około 35 mln klientów.

Zgodnie z ustalonymi warunkami przejęcia, posiadacze papierów Nextela otrzymają za każdą akcję 1,3 akcji nowej spółki i około 50 centów gotówką. Prezes Sprint Gary Forsee, który ma pokierować także Sprint Nextel, szacuje, że dzięki połączeniu obu operatorów komórkowych koszty kapitałowe i operacyjne nowej spółki spadną o 12 mld USD.

Pogłoski o połączeniu Sprinta i Nextela pojawiły się 9 grudnia. Do momentu ich potwierdzenia akcje pierwszej spółki zdrożały o 3,4 proc., drugiej o 4,2 proc. Kurs Nextela wzrósł od początku roku zaledwie o 6,8 proc. W tym samym czasie papiery Sprint podrożały o ponad 50 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sprint przejmuje Nextel za 35 mld USD