Sprostowanie do artykułu "Spece od mokrej roboty"

Redakcja
opublikowano: 25-02-2011, 00:00

W artykule "Spece od mokrej roboty" Agnieszki Ostojskiej-Badziak, opublikowanym na łamach "Business Class" nr 76 z 26.11.2010 r., zostały podane nieprawdziwe informacje dotyczące spółki Miele, wprowadzające w błąd czytelnika:

W 1899 r. Carl Miele — uznawany za masona inżynier i przemysłowiec — oraz kupiec Reinhard Zinkann otworzyli w Herzebrocku w Westfalii fabrykę wirówek do mleka (…)

Carl Miele nie był masonem i nie był uznawany za członka loży masońskiej. Sformułowanie zawarte w tekście może wynikać z błędnego tłumaczenia przez autorkę terminu z języka angielskiego, określającego pierwotny zawód p. Carla Miele — murarstwo (ang. mason).

Pasmo sukcesów firmy przerwała kolejna wojna. Zamiast produkować wyposażenie domu, spółka pracowała na zlecenie III Rzeszy (…) Dlatego zakłady i budynki Miele stały się celem alianckich bombardowań.

Spółka Miele nigdy nie pracowała na zlecenie III Rzeszy. Członkowie rodzin Miele i Zinkann byli w związku ze swoją postawą wobec reżimu nazistowskiego oraz działań prowadzonych w celu ochrony robotników przymusowych represjonowani przez ówczesne władze. Część fabryk należących do rodziny Miele została przejęta przez nazistów, a firma Miele musiała zrezygnować z produkcji urządzeń gospodarstwa domowego. Niektóre zakłady Miele uległy zniszczeniu po nalotach alianckich, których celem był silnie uprzemysłowiony region zachodnich Niemiec.

Jan Zachara

Prezes zarządu Miele Sp. z o.o.

Oświadczenie

Redakcja "Business Class" oświadcza, że "Spece od mokrej roboty", tytuł artykułu o firmie Miele, to jedynie żart słowny wynikający z treści publikacji. Nie zamierzaliśmy nim nikogo obrazić. Wszystkich, którzy poczuli się tym sformułowaniem urażeni, przepraszamy.

Redakcja

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Redakcja

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Sprostowanie do artykułu "Spece od mokrej roboty"