Sprzeczne rekomendacje dla akcji Cyfrowego Polsatu

opublikowano: 19-09-2016, 16:04

Najnowsze rekomendacje dla Cyfrowego Polsatu to "redukuj" od mBanku i "akumuluj" od DM BDM.

Specjaliści pierwszego z biur wyceniają walory spółki na 21,8 zł, drugiego na 26,36 zł.

"Akcje Cyfrowego Polsatu zanotowały blisko 16% wzrost kursu od początku roku, wyprzedzając szeroki rynek o 17%. W ten sposób dyskonto na wskaźniku EV/EBITDA do MSCI Telecoms Europe rzędu 7% zmieniło się w 18% premię, a dyskonto do MSCI Media Europe spadło z 36% do 25%. W chwili obecnej spółka jest notowana na EV/EBITDA’16 = 7,5x, tj. z ponad 9% premią do grupy porównywalnej. Premia nie jest uzasadniona biorąc pod uwagę tempo wzrostu wyników grupy porównawczej (tj. +2% na linii EBITDA w 2016 r. vs. -4% CPS), jak i poziom wypłacanej dywidendy nawet w dłuższej perspektywie (DYield’18 = 5,0% vs. 2,2% CPS). Podkreślamy też brak zapowiadanego cięcia kosztów, widoczny w wynikach za 2Q’16, który jest zakładany przez konsensus na przyszłe lata. Ze strategicznego punktu widzenia: na terenach mało zurbanizowanych Cyfrowy będzie napotykać konkurencję ze strony trzech pozostałych operatorów komórkowych, którzy w szybkim tempie budują pokrycie na zdobytych w arcydrogiej aukcji pasmach z zakresu 800 MHz. Z kolei inwestycje Orange Polska, Netii i UPC w szybkie sieci szerokopasmowe, przy wparciu nowego szefa UKE, stanowią naszym zdaniem duże ryzyko w zakresie klientów z miast >20 tys. mieszkańców. Strategiczną opcją dla Cyfrowego Polsatu byłoby przejęcie operatora stacjonarnego, jednak spółka ma nieco związane ręce przez duże zadłużenie" - wynika z raportu mBanku.

Tymczasem analitycy DM BDM spodziewają się powrotu EBITDA segmentu klientów indywidualnych i biznesowych na ścieżkę wzrostu już w 2017 roku.

"Spodziewamy się, że coraz lepsza monetyzacja klienta powinna być jeszcze bardziej widoczna jako czynnik determinujący. Dobrze oceniamy odczyty z bieżącego roku wskazujące na przyrost RGU we wszystkich głównych usługach kontraktowych. W dalszym horyzoncie kluczowe znaczenie dla spółki w obszarze klientów indywidualnych i biznesowych może mieć stopniowa odbudowa wartości rynku telekomunikacyjnego (zwracamy uwagę, że nowy prezes UKE zapowiedział, że regulator będzie chciał doprowadzić do zatrzymania erozji wartości rynku trwającej od kilku lat). Drugim impulsem dla nas jest coraz bliższa perspektywa powrotu Cyfrowego Polsatu do grona spółek dywidendowych. Zgodnie z naszymi prognozami CPS jest obecnie handlowany przy mnożniku EV/EBITDA na lata 2017-2018 wynoszącym odpowiednio 6,8x i 6,3x." - wynika z raportu DM BDM.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rekomendacje / Sprzeczne rekomendacje dla akcji Cyfrowego Polsatu