Sprzedaż BZ WBK blisko finiszu

ET
opublikowano: 31-08-2010, 00:00

Irlandczycy z AIB jak mało kto wiedzą, że czas to pieniądz. BZ WBK kupi ten, kto da więcej i szybciej.

Irlandczycy z AIB jak mało kto wiedzą, że czas to pieniądz. BZ WBK kupi ten, kto da więcej i szybciej.

Dzisiaj AIB ma ogłosić, z kim spośród trójki zainteresowanych kupnem BZ WBK rozpocznie finalne rozmowy na temat sprzedaży banku. Termin, jak wiele innych wcześniej, ma charakter dość umowny i, jak twierdzą osoby zbliżone do transakcji, może zostać przesunięty. Decyzja w sprawie preferred biddera zapadnie prawdopodobnie do końca tygodnia.

Kto szybszy, ten lepszy

Nawet po tym, jak Irlandczycy wskażą jednego oferenta, pozostali wcale nie muszą odchodzić od stołu negocjacji. Zawsze istnieje ryzyko, że stronom ostatecznie nie uda się porozumieć. Dlatego pozostali kupcy cały czas będą pozostawać w grze.

Kogo wybiorą Irlandczycy? Tego, kto najszybciej wyłoży największą sumę za BZ WBK. Dla AIB, które ma 70 proc. akcji banku, liczy się czas, gdyż bank musi do końca roku zdobyć 7,4 mld EUR na zasilenie kapitałów. Głównym źródłem pozyskania pieniędzy ma być sprzedaż BZ WBK. AIB planuje uzyskać z transakcji 2,5-3 mld EUR. Daje to 200-240 zł za akcję. Górna granica wydaje się dość wyśrubowana, gdyż średnia wycena siedmiu domów maklerskich daje cenę 214 zł.

Fundamentalnie akcje BZ WBK warte są około 193 zł. Kwestą negocjacji pozostaje premia, jaką nabywca zapłaci za bank.

Handicap Hiszpanów

Według osób zbliżonych do negocjacji, obecnie szanse wszystkich oferentów są mniej więcej wyrównane. Do niedawna mówiło się, że handicap mogą mieć Hiszpanie z Santandera, którzy zaproponowali transakcję pakietową, rzucając na stół ofertę kupna BZ WBK plus 22 proc. udziałów AIB w amerykańskim MT oraz dodatkowo aktywa w Wielkiej Brytanii.

Niekoniecznie tak być musi. Kupno wszystkich zagranicznych biznesów wydłuży cały proces, a Irlandczykom zależy na czasie. Poza tym Santander już raz w tym roku przymierzał się do MT. Wtedy odszedł od stołu.

Niedzielny "The Sunday Times" pisze, że Hiszpanom nie uśmiecha się obejmowanie mniejszościowego pakietu. Jeśli już, to raczej gotowi są najpierw połączyć Sovereign Bank, jaki mają w USA, z MT, a potem spłacić Irlandczyków.

W tym tygodniu przedstawiciele Santandera mają przyjechać do Polski na rozmowy. Wczoraj do Warszawy przylecieli Francuzi z BNP Paribas, którzy również licytują w sprawie BZ WBK. Ich główny atut to determinacja, żeby polski bank kupić. Francuzów nie satysfakcjonuje pozycja, jaką zajmują na naszym rynku bankowym. Fortis Bank, który przejęli po rozpadzie belgijskiej grupy finansowej działającej pod tym szyldem, jest szesnasty na liście największych instytucji w kraju.

Determinacji nie można też odmówić PKO BP, który dodatkowo może liczyć na przychylność Komisji Nadzoru Finansowego oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ma więc w rękach jeden z ważnych atutów: czas, którego presję czują Irlandczycy.

Kolejny termin dotyczący transakcji sprzedaży BZ WBK to 20 września, kiedy AIB ma ogłosić, kto kupi bank.

BZ WBK — wyceny domów maklerskich

Deutsche Bank 23 lipca 226 zł

Raiffeisen Bank 28 czerwca 225 zł

UBS Equities 23 lipca 221 zł

Citigroup 17 sierpnia 217 zł

CA Cheuvreux 10 sierpnia 211 zł

DI BRE Bank 6 kwietnia 202 zł

KBC Securities 18 sierpnia 194 zł

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane