Sprzedaż detaliczna dała siłę złotemu

Joanna Pluta
26-08-2009, 00:00

We wtorek rano złoty lekko osłabł, ale dane z godz. 10.00 zawróciły go na wzrostowy szlak. Bezrobocie wzrosło w lipcu zgodnie z prognozami z 10,7 proc., do 10,8 proc. Za to dynamika sprzedaży detalicznej wypadła natomiast zdecydowanie lepiej od oczekiwań i z 0,9 proc. r/r w czerwcu skoczyła do 5,7 proc. r/r (oczekiwano wzrostu sprzedaży o 0,7 proc. r/r). Wzrost ten prawdopodobnie zawdzięczamy temu, że w okresie wakacyjnym słabszy niż przed rokiem złoty zatrzymał polskich turystów w krajowych kurortach. W sierpniu informacje z GUS mogą być zatem równie dobre.

W reakcji na zaskakująco optymistyczne dane kursy EUR/PLN i USD/PLN silnie wzrosły. Za euro znów płacilismy poniżej 4,10 zł. Później złoty miał sie coraz lepiej, a notowania EUR/PLN i USD/PLN stopniowo spadały, zbliżając się do sierpniowych minimów, czyli 4,07 i 2,82.

Joanna Pluta

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Pluta

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sprzedaż detaliczna dała siłę złotemu