Sprzedaż detaliczna lepsza od oczekiwań

Radosław Cholewiński
24-09-2010, 11:51

Dobre dane wskazują na dalszą odbudowę krajowej konsumpcji i pośrednio torują drogę do podwyżki stóp w najbliższych miesiącach - uważa Radosław Cholewiński, główny ekonomista Noble Banku.

Sprzedaż detaliczna wzrosła w sierpniu o 6,6 proc. r/r wobec 3,9 proc. w lipcu, nieznacznie powyżej naszej prognozy (6,4 proc.) i silniej od rynkowego konsensusu (5,9 proc.).

Pozytywny wpływ na odczyt dynamiki sprzedaży wywarł jeden dzień roboczy więcej niż w sierpniu ub.r. Silnie wzrosła dynamika r/r sprzedaży pojazdów mechanicznych (23,2% z 7,4%) mebli, RTV i AGD (33,7% z 27,2%) oraz odzieży i obuwia (12,9% z 6,8%). Wzrost ten wiążemy z poprawą nastrojów konsumenckich, związaną z ożywieniem na rynku pracy, oraz z odbudową strat popowodziowych.  Nieznaczny spadła sprzedaż żywności (-1,8% r/r), co było prawdopodobnie spowodowane wysoką bazą z ub. r. (efekt wakacji w kraju). Wysoka baza powinna wygasnąć we wrześniu, sprzyjając dalszemu wzrostowi dynamiki sprzedaży detalicznej.

Przewidujemy, że w ostatnich miesiącach roku tempo wzrostu sprzedaży detalicznej powinno zbliżyć się do 7% r/r. 

Po publikacji dzisiejszych danych złoty nieznacznie umocnił się względem głównych walut (dodatkowym wsparciem dla złotego i innych walut regionu był lepszy od oczekiwań odczyt indeksu Ifo). Rentowności na rynku stopy procentowej pozostały natomiast stabilne. W naszym przekonaniu, dobre dane o sprzedaży detalicznej (wskazujące na dalszą odbudowę krajowej konsumpcji) zwiększają szanse na jastrzębi komunikat po wrześniowym posiedzeniu RPP, torując drogę do podwyżki stóp w najbliższych miesiącach.

Radosław Cholewiński
Główny ekonomista Noble Banku

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Cholewiński

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Handel / Sprzedaż detaliczna lepsza od oczekiwań