Sprzedaż detaliczna na Wyspach wzbudza obawy

opublikowano: 08-11-2017, 11:50
aktualizacja: 08-11-2017, 11:54

Brytyjscy konsumenci ograniczają zakupy, w tym drogich przedmiotów i odzieży co negatywnie odbija się na sprzedaży detalicznej. To poważny sygnał ostrzegawczy dla branży handlowej, która tradycyjnie z końcówką roku i okresem świątecznym łączy spore nadzieje, donosi serwis MarketWatch.

Sprzedaż detaliczna ogółem wzrosła w październiku 2017 r. o zaledwie 0,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, wynika z danych Brytyjskiego Konsorcjum Detalistów (BRC) i firmy doradczej KPMG. To najniższa dynamika wzrostu od maja i poniżej 12-to miesięcznej średniej.

W przypadku sprzedaży like-for-like odnotowalo 1 proc. spadek.

Skromny październikowy wzrost sprzedaży naznaczony był szczególnie najsłabszą od początku rejestrowania w styczniu 2011 r. sprzedażą artykułów i towarów o charakterze nie związanym z żywnością.

W odrębnym raporcie, sporządzonym przez bank Barclays, wyliczono, że wydatki konsumenckie w październiku zwiększyły się o 2,4 proc. w ujęciu rocznym, co oznacza spadek ich dynamiki, która jeszcze we wrześniu kształtowała się na poziomie 3 proc. Znaczący spadek odnotowano w przypadku sprzedaży odzieży, zaś sprzedaż w sklepach z elektroniką zniżkowała 12-ty miesiąc z kolei.

Dane BRC stanowią poważne ostrzeżenie przed trudnym kwartałem - ocenia Andrew Porteous, analityk europejskiego rynku detalicznego w HSBC. 

Kluczowe wskaźniki konsumenckie nadal wspierają ostrożność. Inflacja kosztów utrzymania jest wysoka, płace realne pozostają w spadku, a wzrost stóp procentowych może być kolejnym czynnikiem niesprzyjającym konsumpcji - dodaje Porteous.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu