Sprzedaż detaliczna na Wyspach zaskoczyła wzrostem

opublikowano: 18-04-2019, 11:20

Wbrew czarnym scenariuszom, sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii odnotowała w marcu trzeci z kolei miesięczny wzrost. Sugerować to może odporność tamtejszych konsumentów na obawy i niepokoje związane z brexitem.

Wolumen towarów sprzedawanych w sklepach i przez Internet wzrósł o 1,1 proc. w stosunku do lutego, wynika z danych opublikowanych w czwartek przez Urząd Statystyk Narodowych (ONS)

Bez uwzględniania paliwa samochodowego sprzedaż zwiększyła się o 1,2 proc. Tymczasem oba wskaźniki miały zgodnie z prognozami odnotować spadek. Licząc rok do roku w marcu sprzedaż zwiększyła się aż o 6,7 proc. co jest najlepszym wynikiem od października 2016 r. Warto jednak brać pod uwagę fakt, że dane za marzec 2018 r. zostały zaniżone przez złe warunki atmosferyczne (śnieg i mróz), co obniżyło bazę.

Marcowe dane wskazują, że detaliści wnieśli pozytywny wkład w gospodarkę w pierwszym kwartale, a sprzedaż wzrosła o 1,6 proc. w porównaniu z ostatnimi trzema miesiącami 2018 roku. Oznacza też, że sprzedaż detaliczna podwyższyła PKB o 0,09 punktu procentowego.

Rekordowe zatrudnienie i rosnące realne dochody przyczyniają się do wzmocnienia wydatków konsumenckich, największej części gospodarki. W przeciwieństwie do tego, przedsiębiorstwa ograniczają wydatki, obawiając się, że spowolnienie gospodarcze może przerodzić się w załamanie, jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską bez porozumienia.

Po raz ostatni sprzedaż detaliczna odnotowała trzy z rzędu tak wyraźne wzrosty latem 2017 r. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu