Sprzedaż detaliczna rośnie coraz szybciej - analitycy

15-04-2004, 19:22

Sprzedaż detaliczna odnotowała w marcu kolejny wysoki wzrost. Rośnie konsumpcja i popyt wewnętrzny. Nie oznacza to jednak, że ten trend się utrzyma. Wzmożone zakupy mogą być bowiem spowodowane obawami, że po wejściu do Unii Europejskiej (UE) wiele towarów zdrożeje, lepiej więc kupić je teraz.

Analitycy ankietowani przez agencję ISB spodziewają się, że wzrost sprzedaży detalicznej wyniósł w marcu średnio 15,33% w ujęciu rocznym (od 9,5% do 21,0%). W lutym sprzedaż detaliczna wzrosła o 12,1% r/r wobec wzrostu o 7,6% r/r w styczniu. W całym 2003 roku sprzedaż detaliczna wzrosła o 7,9% r/r wobec 3,1% w 2002 roku.

„Jeżeli przyjrzymy się badaniom nastrojów wśród konsumentów, to wyraźnie widać wzrost chęci nabywania dóbr trwałego użytku. To się głównie wiąże z obawami o wzrost cen w późniejszym okresie, które związane są przede wszystkim z wejściem Polski do UE” – powiedział Marcin Mrowiec, ekonomista Banku BPH.

Rosną też oczekiwania co do wzrostu cen, co pokazują badania Ipsosu na zlecenie Narodowego Banku Polskiego (NBP).

„Coraz silniej widać, że do tego jednego czynnika wzrostu gospodarczego, jakim był i jest eksport, coraz mocniej dołącza konsumpcja wewnętrzna. [...] Wszystko wskazuje, że rośnie popyt wewnętrzny” – powiedział Mrowiec.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) poda dane o marcowej sprzedaży detalicznej w drugiej połowie kwietnia.

Prognozy wzrostu sprzedaży detalicznej w marcu w ujęciu rocznym:

Instytucja: Wzrost sprzedaży w marcu r/r:

Bank BPH 15,50%

BNP Paribas 12,00%

PKO BP 18,00%

BGŻ 12,50%

BRE 16,00%

Pekao SA 21,00%

Credit Lyonnais 14,50%

Citibank Handlowy 9,50%

Kredyt Bank 19,00%

Średnia: 15,33%

Karolina Słowikowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sprzedaż detaliczna rośnie coraz szybciej - analitycy