Sprzedaż detaliczna w Japonii wzrosła w październiku

PM, Reuters
opublikowano: 29-11-2021, 11:21

W październiku japońska sprzedaż detaliczna wzrosła po raz pierwszy od trzech miesięcy. Analitycy spodziewali się jednak, że odbicie będzie wyraźniejsze.

fot. Kentaro Takahashi/Bloomberg

Sprzedaż detaliczna wzrosła w październiku o 0,9 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. Średnia rynkowej prognozy zakładała, że będzie to 1,1 proc.

– Ludzie wciąż obawiają się kolejnej fali COVID-19. Nie wychodzą z domu i nie wydają tak aktywnie jak przed pojawieniem się koronawirusa – powiedział Masato Koike, starszy ekonomista Dai-ichi Life Research Institute.

Do wyniku odnotowanego przez sprzedaż detaliczną mocno przyczynił się sektor produktów ropopochodnych. Sprzedaż paliw wzrosła o 25,9 proc. w porównaniu do października 2020 roku.

Po znaczniejszym niż oczekiwano zmniejszeniu się japońskiej gospodarki w trzecim kwartale, analitycy spodziewają się odbicia w bieżącym. Kołem napędowym ma być wzrost wydatków gospodarstw domowych. Rząd stara się również pobudzić gospodarkę specjalnym pakietem stymulacyjny o rekordowej wartości 490 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane