Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii gwałtownie spada

opublikowano: 26-10-2017, 12:29

Sprzedaż detaliczna na Wyspach Brytyjskich spada najmocniej od dna recesji z 2009 r., a obawy związane z rynkiem nieruchomości mogą powodować poważną słabość w wydatkach konsumenckich w tym roku, donosi Bloomberg.

Konfederacja Brytyjskiego Przemysłu (CBI) szacuje, że wskaźnik sprzedaży spadł w październiku do minus 36 pkt. z +42 pkt we wrześniu. To najniższy poziom wskaźnika  od marca 2009 r. Sprzedaż w tym okresie roku była nieznacznie niższa od tradycyjnej stopy sezonowej. Tymczasem oczekiwano spadku do +15 pkt.

Przyspieszając inflacja odciska swoje piętno na zachowaniach konsumentów, a dodatkowo schłodzenie rynku nieruchomości może również temperować entuzjazm konsumentów odnośnie wydawania pieniędzy.

Większość raportów dotyczących rynku nieruchomości w Wielkiej Brytanii wskazuje na spowolnienie, a bank Halifax, specjalizujący się w kredytach hipotecznych ocenia, że roczny wzrost cen domów spadł do 4 proc. z 10 proc. na początku 2016 r. Z kolei według Acadata i LSL, ceny domów w Londynie mogą spaść najszybciej od czasu kryzysu finansowego.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu