Sprzedaż detaliczna w Wlk. Brytanii zaskoczyła spadkiem w grudniu

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 20-01-2023, 08:49
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Kolejne słabe dane napłynęły z brytyjskiej gospodarki. Wbrew sezonowemu trendowi, sprzedaż detaliczna w okresie świątecznym nieoczekiwanie spadła pogłębiając obawy o kondycję konsumentów w obliczu największej od czterech dekad inflacji i agresywnych podwyżek stóp procentowych, informuje Bloomberg.

fot. Hollie Adams/Bloomberg

Według danych Narodowego Urzędu Statystycznego (ONS) w grudniu 2022 r. wolumen sprzedaży detalicznej obniżył się o 1 proc. w ujęciu miesięcznym. Odczyt zaskoczył, gdyż mediana prognoz ekonomistów zakładała wzrost rzędu 0,5 proc.

W porównaniu z grudniem 2021 r. sprzedaż tąpnęła o 5,8 proc., notując największy spadek dla tego miesiąca od 1997 r. Wyłączając sprzedaż paliw, spadek wyniósł aż 6,1 proc. i był największy od 1989 r.

Wynik mocno rozczarował, gdyż grudzień i okres świąt Bożego Narodzenia, to tradycyjny czas żniw dla detalistów. Przy okazji widać jak ogromnie inflacja przekłada się na wydatki konsumentów. Podczas gdy wolumen sprzedaży zmniejszył się o 1,7 proc. w porównaniu z okresem sprzed pandemii to sprzedaż była o 13,6 proc. wyższa w ujęciu wartościowym, co oznacza, że konsumenci musieli zapłacić dużo więcej przy mniejszych zakupach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane