Sprzedaż detaliczna wzrosła w lutym średnio o 4,6 proc. r/r - analitycy

Internet Securities
18-03-2005, 14:21

Na dane o sprzedaży detalicznej w lutym będzie miał już wpływ efekt bazy, który nasili się w następnych miesiącach, jednakże spowolnienie konsumpcji prywatnej obserwowane w IV kwartale ubiegłego roku było zjawiskiem przejściowym, uważają ekonomiści.

Na dane o sprzedaży detalicznej w lutym będzie miał już wpływ efekt bazy, który nasili się w następnych miesiącach, jednakże spowolnienie konsumpcji prywatnej obserwowane w IV kwartale ubiegłego roku było zjawiskiem przejściowym, uważają ekonomiści.

Z ankiety przeprowadzonej przez ISB wynika, że wzrost sprzedaży w lutym w ujęciu rocznym wyniósł 3,5-5,7%, przy średniej na poziomie 4,6% r/r.

Sprzedaż detaliczna spadła w styczniu o 27,9% wobec grudnia i wzrosła o 7,5% w ujęciu rocznym.

„Już w lutym zacznie działać efekt bazy, który nasili się w kolejnych miesiącach” – powiedział Piotr Bielski, ekonomista Banku Zachodniego WBK.

„Ale, pomimo tego negatywnego wpływu, sprzedaż detaliczna jest na dość przyzwoitym poziomie i odzwierciedla to fakt, że wzrost konsumpcji prywatnej powinien być w pierwszym kwartale przyzwoity, pomimo spowolnienia w czwartym kwartale” – dodał ekonomista.

W czwartym kwartale 2004 roku dynamika spożycia indywidualnego wyniosło 1,8% wobec 3,5% w trzecim kwartale 2004 roku i 3,8% w czwartym kwartale 2003 roku.

„To spowolnienie było zjawiskiem przejściowym. Co prawda sytuacja finansowa gospodarstw domowych nie jest jakoś wymarzona, ale mimo tego, optymizm konsumentów wykazywany w badaniach rośnie szybko, co podtrzymuje wzrost sprzedaży detalicznej” – uważa ekonomista BZ WBK.

Zdaniem Mateusza Szczurka z ING Banku Śląskiego, w najbliższych miesiącach sprzedaż detaliczna powinna zachowywać się stabilnie.

„Myślę, że będziemy mieli do czynienia z roczną dynamika na poziomie 3-5%” – powiedział ekonomista.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) poda dane o sprzedaży detalicznej w lutym w środę, 23 marca.

TABELA (Instytucja, sprzedaż detaliczna w II r/r (%)Citibank 4,9Kredyt Bank 5,5BGŻ 4,0Pekao SA 5,3PKO BP 5,7Millennium 4,5BZ WBK 4,9BPH 4,1BNP Paribas 4,5BRE Bank 3,8ING BSK 3,5ŚREDNIA 4,6

Mirek Kuk

(ISB)

qk/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Sprzedaż detaliczna wzrosła w lutym średnio o 4,6 proc. r/r - analitycy