Sprzedaż detaliczna wzrosła w październiku o 6,9% r/r - analitycy

Internet Securities
23-11-2005, 12:27

Sprzedaż detaliczna rośnie coraz szybciej, mimo ciągle niekorzystnego wpływu sprzedaży nowych samochodów, uważają ekonomiści. Ich zdaniem, jest to zrekompensowane z nawiązką przez wzrost sprzedaży materiałów budowlanych i następne miesiące przyniosą wzrost dynamiki sprzedaży detalicznej.

Sprzedaż detaliczna rośnie coraz szybciej, mimo ciągle niekorzystnego wpływu sprzedaży nowych samochodów, uważają ekonomiści. Ich zdaniem, jest to zrekompensowane z nawiązką przez wzrost sprzedaży materiałów budowlanych i następne miesiące przyniosą wzrost dynamiki sprzedaży detalicznej.

Z ankiety przeprowadzonej przez agencję ISB wśród dziewięciu ekonomistów wynika, że dynamika sprzedaży detalicznej w październiku wyniosła 5,7-8,7% r/r przy średniej na poziomie 6,9%.

We wrześniu sprzedaż detaliczna wzrosła w ujęciu rocznym o 5,4%.

„Nadal negatywnie na dynamikę sprzedaży będzie wpływała sytuacja na rynku nowych samochodów” – powiedziała Agnieszka Decewicz, ekonomistka Banku Pekao SA.

Sprzedaż nowych samochodów w październiku wyniosła 15.774 sztuk, co oznacza spadek o 8,3% w ujęciu miesięcznym i o 19,8% r/r. Był to najgorszy wynik od 12 lat.

„Z drugiej strony pozytywnie na dane o sprzedaży detalicznej powinny wpływać informacje o wzroście płac” – dodała ekonomistka.

W październiku średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 6,4% r/r wobec oczekiwanych 3,0%.

„Należy jeszcze pamiętać o jednym czynniku, który może podwyższyć sprzedaż detaliczną – mianowicie o sprzedaży materiałów budowlanych w związku z wygasającą ulgą remontową” – powiedział Grzegorz Maliszewski, ekonomista Banku Millennium.

„Sprzedaż taka uwzględniona jest w kategorii ‘pozostałe’, a ta kategoria ma największą wagę w koszyku” – dodał.

Jego zdaniem, ostatnie dwa miesiące roku 2005 będą charakteryzowały się jeszcze wyższą dynamiką sprzedaży detalicznej.

„Listopad i grudzień to będą miesiące szczytowe, spodziewamy się dynamiki powyżej 8%” – powiedział Maliszewski.

„Dodatkowo będzie widoczny efekt bazy, ponieważ w ubiegłym roku mieliśmy do czynienia z dosyć głębokimi spadkami sprzedaży” – dodał.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) poda dane o sprzedaży detalicznej w październiku w piątek, 25 listopada, o godzinie 10:00.

TABELA: Instytucja Dynamika sprzedaży detalicznej w X r/r (%)Pekao SA 7,7Citibank 7,5DZ Bank 7,4Milllennium 6,1BPH 8,7BRE 6,3BZ WBK 5,7Raiffeisen 6,3Deutsche Bank 6,3ŚREDNIA 6,9

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sprzedaż detaliczna wzrosła w październiku o 6,9% r/r - analitycy