Sprzedaż domów w Chinach mocno spowolniła

Tadeusz Stasiuk
14-09-2017, 10:41

Sprzedaż domów w Chinach w minionym miesiącu rosła w najwolniejszym tempie od niemal trzech lat. Jednym z powodów są rządowe działania mające na celu uniknięcie ryzyka pęknięcia bańki spekulacyjnej, informuje Bloomberg.

W sierpniu 2017 r. wartość sprzedaży nowych domów wzrosła o 3,8 proc. do 807 mld juanów (123 mld USD) w relacji do analogicznego okresu roku poprzedniego, wynika z danych zaprezentowanych przez Narodowe Biuro Statystyczne. Miesiąc wcześniej dynamika wzrostu wyniosła 4,3 proc. Sierpniowy odczyt jest najsłabszym wynikiem od listopada 2014 r. 

Zobacz więcej

Chiny, domy, budowa fot. Bloomberg

Przywódcy Chin są zdecydowani spowolnić wzrost cen domów w Chinach, nakładając ograniczenia na kupno w celu ograniczenia popytu. Jednak restrykcje w większych miastach zachęciły do kupowania nieruchomości w mniejszych miastach, zmuszając lokalne władze do odwrócenia polityki wprowadzonej w ubiegłym roku w celu zmniejszenia nawisu niesprzedanych domów. 

Mimo prowadzonych działań chłodzących koniunkturę w tym segmencie, jak wynika z kalkulacji agencji Bloomberg,  inwestycje w rozwój rynku nieruchomości wzrosły o 7,8 proc. w stosunku do roku ubiegłego, z 4,8 proc. w lipcu.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Sprzedaż domów w Chinach mocno spowolniła