Sprzedaż dzikich słoni do zoo została ograniczona

  • DI
opublikowano: 28-08-2019, 22:00

Członkowie CITIES, konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, skrótowo zwanej waszyngtońską, wprowadzili niemal całkowity zakaz wysyłania schwytanych na wolności dzikich słoni afrykańskich do zoo.

Na konferencji w Genewie za jego wprowadzaniem głosowało 87 państw, przeciw było 29 (np. USA), a 25 wstrzymało się od głosu. UE dopracowała tekst rezolucji, aby osiągnąć kompromis, który ogranicza eksport słoni poza Afrykę, ale dopuszcza pewne wyjątki dotyczące Europy — dopuszczalne jest wysłanie słonia już będącego we Francji do pobliskich Niemiec. Rezolucja mówi, że słonie powinny pozostać w swoim „naturalnym i historycznym otoczeniu w Afryce, z wyjątkiem szczególnych okoliczności, w których uważa się, że przeniesienie osobników ma przynieść korzyści ochrony dla słoni afrykańskich”. Zakaz mówi jedynie o słoniach afrykańskich, gdyż azjatyckie już są chronione. Decyzja spotkała się z silnym sprzeciwem Zimbabwe, które wraz z Botswaną jest głównym dostawcą dzikich słoni do ogrodów zoologicznych poza kontynentem. Przedstawiciele tych krajów uważają, że rezolucja pozbawi je bardzo im potrzebnej gotówki.

— Nie można wciąż nam mówić, co możemy robić z naszymi zasobami. Nie możemy nadal pozwalać potężnym krajom i organizacjom pozarządowym ustalać agendy, kiedy słonie są nasze. Mamy ich za dużo, więc ich sprzedaż nie powinna być dla nikogo problemem. Dlaczego nadal mamy zubożać nasze narody, skoro mamy zasoby — powiedział Tinashe Farawo, rzecznik parków narodowych i władz zarządzających sprawami dzikiej przyrody w Zimbabwe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane