Sprzedaż energii PGE wzrosła o 15 proc. w 2013 r.

ISBnews
opublikowano: 13-03-2014, 09:50

Sprzedaż energii elektrycznej przez Polską Grupę Energetyczną (PGE) wzrosła o 15% r/r do 109,75 TWh, a poza grupę kapitałową (tj. do odbiorców finalnych) - o 15% r/r do 36,91 TWh w 2013 r., podała spółka. Produkcja energii w Grupie PGE wyniosła w ub.r. 57,04 TWh wobec 57,05 TWh rok wcześniej.

"Wzrost wolumenu sprzedaży energii elektrycznej przez GK PGE wynika przede wszystkim ze zwiększenia działalności handlowej na rynku hurtowym. Związane jest to głównie ze wzrostem sprzedaży na rynku pozagiełdowym, w szczególności w ramach zawartego kontraktu z Energa-Obrót S.A., w którym sprzedano ponad 9 TWh. Natomiast spadek sprzedaży energii elektrycznej poza granicami kraju, wynika ze spadku sprzedaży PGE Trading GmbH" - czytamy w raporcie.

PGE tłumaczy, że wzrost sprzedaży do obiorców finalnych został zrealizowany przede wszystkim przez zwiększenie dostaw do klientów z segmentu dużych i średnich przedsiębiorstw.

"W 2013 roku sprzedaż ciepła wyniosła w Grupie PGE 19,98 mln GJ i była niższa w porównaniu do 2012 roku o 8%. Niższa sprzedaż ciepła wynika głównie z zaprzestania poboru ciepła przez dotychczasowego kluczowego odbiorcę Elektrociepłowni Bydgoszcz" - podano też w materiale.

W 2013 r. produkcja w elektrowniach opalanych węglem brunatnym wzrosła o 3% r/r do 41,36 TWh, w elektrowniach opalanych węglem kamiennym nie zmieniła się r/r i wyniosła 11,57 TWh.

"Wzrost produkcji energii elektrycznej w elektrowniach opalanych węglem brunatnym jest wynikiem wyższej produkcji energii elektrycznej w Elektrowni Bełchatów, co jest głównie następstwem postoju bloków 7 i 8 w 2012 roku z powodu kompleksowej rekonstrukcji i modernizacji (blok 7 od stycznia do września 2012 roku oraz blok 8 od czerwca 2012 roku do lutego 2013 roku)" - czytamy w raporcie.

Produkcja w elektrociepłowniach węglowych spadła o 17% do 1,11 TWh, w elektrociepłowniach gazowych spadła o 53% do 1,11 TWh, w elektrociepłowniach biomasowych nie zmieniła się w ujęciu rocznym i wyniosła 0,44 TWh.

Wytwarzanie energii elektrycznej w elektrowniach wodnych zwiększyło się o 9% r/r do 0,49 TWh, a w elektrowniach wiatrowych - o 231% do 0,43 TWh.

PGE to największa grupa energetyczna w Polsce. Grupa jest liderem w branży wydobywczej węgla brunatnego, jej udział w rynku wydobywczym tego surowca stanowi 78% krajowego wydobycia, a także największym wytwórcą energii elektrycznej – wytwarza ok. 38% krajowej produkcji energii elektrycznej. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 30.144,85 mln zł w 2013 r.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Polecane