Sprzedaż Kryworiżstalu to koniec oligarchicznego kapitalizmu - eksperci

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 24-10-2005, 17:44

Przetarg na ponowną sprzedaż kombinatu górniczo-hutniczego Kryworiżstal oznacza, że na Ukrainie skończyła się epoka oligarchicznego kapitalizmu - uważają ukraińscy politolodzy cytowani przez agencję Interfax-Ukraina.

Przetarg na ponowną sprzedaż kombinatu górniczo-hutniczego Kryworiżstal oznacza, że na Ukrainie skończyła się epoka oligarchicznego kapitalizmu - uważają ukraińscy politolodzy cytowani przez agencję Interfax-Ukraina.

Kryworiżstal, jeden z największych ukraińskich producentów wyrobów metalurgicznych, został sprzedany w poniedziałek w otwartym i transmitowanym przez telewizję przetargu koncernowi Mittal Steel Germany GmbH. Nabył on 93,02 proc. akcji kombinatu za 24 mld 200 mln hrywien (ponad 4,8 mld dolarów).

Sprawa tego przedsiębiorstwa stanowiła jeden z najbardziej spektakularnych przykładów prywatyzacji dokonanej z naruszeniem prawa przez poprzednie władze Ukrainy. Zostało ono sprzedane za pół ceny w czasach prezydentury Leonida Kuczmy Związkowi Inwestycyjno-Metalurgicznemu, którego właścicielami są zięć byłego prezydenta Wiktor Pińczuk i doniecki oligarcha Rinat Achmetow.

Kijowski politolog Wołodymyr Połochało uważa, że w poniedziałek spełniła się "jedna z kluczowych idei +pomarańczowej rewolucji+". "Nowe ukraińskie władze udowodniły, że uczciwe przeprowadzenie prywatyzacji jednego z największych przedsiębiorstw w zgodzie z przyjętymi w świecie standardami jest możliwe" - podkreślił.

Połochało jest zdania, że jeżeli Ukraina chce zostać członkiem Światowej Organizacji Handlu i uzyskać status państwa z gospodarką rynkową, takie wydarzenia jak dzisiejsze, powinny stać się zasadą.

Ekspert powiedział, że wszystko wskazuje na to, iż prywatyzacja Kryworiżstalu pozostanie jednak wyjątkiem. Według Połochały, sojusz zawarty między prezydentem Wiktorem Juszczenką a oligarchami stanowi "przedłużenie systemu oligarchicznego".

Juszczenko spotkał się w połowie października z właścicielami największych przedsiębiorstw Ukrainy. Zaapelował do nich o wyprowadzenie interesów z szarej strefy i włączenie się do realizacji strategicznych projektów, celem których jest rozwój ukraińskiej gospodarki.

Obecny na spotkaniu premier Jurij Jechanurow powiedział, że inne ukraińskie przedsiębiorstwa, które sprzedano z naruszeniem prawa, nie będą odbierane ich obecnym właścicielom. Zaproponował także, by właściciele zapłacili różnicę między ceną nabycia przedsiębiorstwa, a jego ceną rynkową.

Dyrektor Instytutu Globalnych Strategii Wadym Karasiow zauważył tymczasem, że powtórna prywatyzacja Kryworiżstalu świadczy o sile ukraińskiego prezydenta i rządu.

"Przetarg został przeprowadzony na równoprawnych zasadach, a nabywcą został ten, kto zaproponował najlepszą cenę" - powiedział. Karasiow uważa także, że sprzedaż kombinatu korporacji Mittal Steel może być dowodem na to, że na ukraiński rynek zaczyna wchodzić wielki i poważny kapitał międzynarodowy.

"Jest to również sygnał dla innych inwestorów, którzy mieli okazję przekonać się, że wygrywanie przetargów na Ukrainie jest możliwe" - powiedział Karasiow.

Jarosław Junko

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu