Sprzedaż obligacji detalicznych wzrosła w czerwcu do 338,1 mln zł

Internet Securities
opublikowano: 20-07-2006, 14:57

Sprzedaż obligacji detalicznych w czerwcu br. wzrosła do poziomu 338,1 mln zł według wartości nominalnej, co oznacza przyrost sprzedaży w stosunku do maja o 82%, wynika z czwartkowego komunikatu Ministerstwa Finansów.

Sprzedaż obligacji detalicznych w czerwcu br. wzrosła do poziomu 338,1 mln zł według wartości nominalnej, co oznacza przyrost sprzedaży w stosunku do maja o 82%, wynika z czwartkowego komunikatu Ministerstwa Finansów.

Najwyższą sprzedaż w czerwcu zanotowały obligacje dwuletnie. Ich sprzedaż wyniosła 317,1 mln zł i była o 135% wyższa od sprzedaży majowej. W czerwcu sprzedano również obligacje trzyletnie o wartości nominalnej 4,7 mln zł, obligacje czteroletnie o wartości nominalnej 12,0 mln zł oraz obligacje dziesięcioletnie o wartości nominalnej 4,2 mln zł.

„Na dynamiczny wzrost sprzedaży w ubiegłym miesiącu bez wątpienia wpłynęło wysokie oprocentowanie obligacji detalicznych. Nie bez znaczenia pozostaje też dość nerwowa sytuacja na rynkach akcji – w takich momentach coraz więcej osób docenia bezpieczeństwo, jakie związane jest z inwestowaniem w obligacje Skarbu Państwa. Wyniki sprzedaży w lipcu br. wskazują, iż trend wzrostowy sprzedaży obligacji będzie kontynuowany”- czytamy w komunikacie.

Obecnie oferta obligacji detalicznych Skarbu Państwa obejmuje obligacje dwuletnie DOS0708, trzyletnie TZ0509, czteroletnie COI0710 oraz dziesięcioletnie EDO0716.

Funkcję agenta emisji obligacji detalicznych Ministerstwo Finansów powierzyło w sierpniu 2003 roku bankowi PKO BP. W ciągu trzech lat bank sprzedał blisko 180 mln obligacji detalicznych o wartości około 18 mld zł i obsłużył ponad 750 tys. operacji kupna obligacji przez klientów.

Przez ostatnie trzy lata największą popularnością wśród osób inwestujących w obligacje cieszyły się obligacje dwuletnie, o stałym oprocentowaniu (DOS). Oszczędności ulokowane w „dwulatki” stanowiły ponad 70% wartości wszystkich sprzedanych obligacji detalicznych.

Drugim najczęściej wybieranym instrumentem są trzyletnie obligacje rynkowe o zmiennym oprocentowaniu (TZ – notowane na GPW oraz począwszy od majowej emisji w 2005 r. na rynku regulowanym prowadzonym przez MTS-CeTO). Ich udział w strukturze sprzedaży wynosi blisko 18%.

Z analizy sprzedaży obligacji detalicznych przez ostatnie trzy lata wynika, że najwięcej w zakup obligacji zdecydowali się zainwestować mieszkańcy województwa mazowieckiego (33,5% wartości sprzedanych obligacji). Na kolejnych miejscach znalazły się województwo śląskie i pomorskie.

W ciągu ostatnich trzech lat, prawie 60% obligacji kupili mężczyźni, pozostałe ponad 40% – kobiety. Osoby powyżej 60 roku życia kupiły niemal 32% obligacji detalicznych. Zaledwie o parę punktów procentowych niżej ukształtował się udział osób inwestujących w obligacje w przedziale wiekowym 51-60 lat i 41-50 lat (odpowiednio 28,3% i 26,4%).

Najczęściej (41% transakcji) osoby kupujące obligacje decydowały się na jednorazowy zakup w wielkości powyżej 100 obligacji, ale nie więcej niż 500 szt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sprzedaż obligacji detalicznych wzrosła w czerwcu do 338,1 mln zł