Sprzedaż Zawiercia oddłuży Impexmetal

Tadeusz Stasiuk
24-07-2003, 00:00

Sprzedaż udziałów w Hucie Zawiercie (HZ) zasili kasę Impex- metalu kwotą 200 mln zł. To znacznie więcej, niż się spodziewano. Transakcja poprawi wyniki spółki o ponad 100 mln zł, gdyż wartość ewidencyjna zbywanych aktywów w księgach Impexmetalu wynosi 93 mln zł. Tak wysoka kwota to duży sukces warszawskiej spółki, która boryka się z problemem spłaty ogromnego zadłużenia.

Inna sprawa, że pozbywając się 71,1 proc. akcji HZ traci najlepszą spółkę z grupy kapitałowej. Szwajcarska firma Commercial Metals nabyła bowiem producenta walcówki i prętów, który jako jedna z nielicznych podmiotów z branży hutniczej może pochwalić się zyskami. Wartość HZ zwiększa dodatkowo brak ograniczeń produkcyjnych, jakie narzuciła Unia Europejska polskim wytwórcom stali.

Warszawska spółka giełdowa nie ma jednak wyjścia. Co prawda bankructwo jej nie grozi, ale Im- pexmetalowi brakuje środków na inwestycje. Przy obecnym stanie zobowiązań (w ujęciu skonsolidowanym na koniec marca wynosiły ponad 1,1 mld zł), banki nie chcą udzielać kredytów, a płynność finansową ograniczają koszty obsługi zadłużenia.

Uzyskane ze sprzedaży udziałów w HZ środki nie są wystarczające, by rozwiązać problem zadłużenia. Wspomóc je mają także fundusze uzyskane z emisji obligacji o łącznej wartości 80 mln zł. W tej sprawie spółka ma w najbliższym czasie rozmawiać z funduszami Templetona, które kontrolują ponad 18 proc. kapitału zakładowego. Aby zachować status quo w strukturze akcjonariatu, drugą transzę obligacji Impexmetal zamierza skierować do Skarbu Państwa. Łącznie obligacje będą dawały prawo do 43 proc. głosów na WZA. W odwodzie warszawskie przedsiębiorstwo ma także udziały w hucie Aluminium Konin-Impexmetal (dawny HAK). Ma jednak problemy ze sprzedażą tego pakietu akcji.

W finansach spółki widać już zmiany zachodzące w grupie. Po mało udanym 2001 r. (strata netto) spółka odzyskała rentowność i na koniec minionego roku osiągnęła skonsolidowany zysk netto 13,6 mln zł. W pierwszym kwartale 2003 roku Impexmetal kontynuował korzystną tendencję. W porównaniu z analogicznym okresem 2002 r. przychody grupy wzrosły z 683 do 749 mln zł. Zarówno na poziomie operacyjnym, jak i netto, grupa zanotowała dodatnie wyniki odpowiednio — 23,1 i 2,9 mln zł.

Poprawa kondycji została zauważona przez giełdowych inwestorów, którzy spekulacjami związanymi ze sprzedażą posiadanych przez Impexmetal udziałów w spółkach zależnych podbijali wycenę akcji warszawskiego emitenta. Od ponad roku kurs walorów systematycznie rośnie, zyskując w ostatnich 52-tygodniach ponad 300 proc. Tylko wczoraj cena papierów, w odpowiedzi na opublikowany komunikat zwiększyła się o kolejne 3,9 proc. Problem w tym, że walory te charakteryzują się niewielką płynnością (około 15 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sprzedaż Zawiercia oddłuży Impexmetal