Czytasz dzięki

Srebrna wygrała z ratuszem

PAP, DI
opublikowano: 19-09-2020, 10:05

Sąd Okręgowy w Warszawie obniżył spółce Srebrna opłatę za użytkowanie wieczyste - czytamy w weekendowym, warszawskim wydaniu "Gazety Wyborczej".

Jak podaje dziennik, sprawa rozstrzygnięta w piątek dotyczyła wniosku spółki Srebrna o ustalenie wysokości za użytkowanie wieczyste nieruchomości. "Sąd Okręgowy w Warszawie zajął się sprawą w wyniku przeniesienia jej z postępowania administracyjnego przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym (SKO) do postępowania cywilnego przed sądem powszechnym. W ten sposób wniosek formalnie stał się pozwem" - wyjaśnia.

Spółka - precyzuje "Wyborcza" - wnosiła o ustalenie wysokości opłaty na poziomie wskazanym przez SKO, zaś pozwany Skarb Państwa zastępowany przez Prokuratorię Generalną RP chciał, by została ona ustalona na podstawie wyliczeń biegłej sądowej sporządzającej opinię w sprawie" - czytamy.

"Chodziło o grunty przy Al. Jerozolimskich 125/127 (tam mieści się biuro spółki Srebrna) i ul. Nowogrodzkiej 84/86 (na tej działce stoi budynek, w którym mieści się siedziba PiS). W piątek w tej sprawie został ogłoszony wyrok, który – na razie nieprawomocnie – kończy wieloletni spór" - podaje gazeta.

Sędzia Radosław Tukaj, jak przytacza dziennik, zaznaczał, że w 2012 r. opłata za użytkowanie wieczyste wynosiła 64 tys. zł, w kolejnym roku wzrosła do 233 tys. zł. "Wskutek pozwu sąd, na podstawie opinii biegłej, ustalił wysokość opłaty na poziomie 175,5 tys. zł. Dokonał aktualizacji opłaty rocznej z tytułu użytkowania gruntów od 1 stycznia 2013 r." - pisze "GW".

"Po zakończonym w piątek procesie stołeczny ratusz musi zwrócić Srebrnej 3,5 tys. zł kosztów procesu. Z kolei Srebrna musi zapłacić łącznie ok. 4 tys. zł za biegłych i prawników reprezentujących skarb państwa. Ratusz musi zapłacić 6,9 tys. zł kosztów sądowych, Srebrna – jedynie 1 tys. zł" - czytamy w "Wyborczej".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane