Srebrne rzemiosło z polską duszą

  • Materiał partnera
opublikowano: 29-11-2021, 09:47

Blisko 200 lat historii i produkt niezmiennie „made in Poland” – HEFRA stanowi świetny przykład tego, jak mimo zawirowań dziejowych można z sukcesem kontynuować, a także rozwijać tradycję rzemieślniczą na najwyższym poziomie. Srebrne i posrebrzane sztućce oraz galanteria stołowa przeżywają dziś zresztą drugą młodość. To poszukiwane, cenione akcesoria – praktyczne i niezwykle dekoracyjne. Zgodnie z wiekowymi obyczajami mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie, stanowiąc rodzaj rodzinnej pamiątki w pełni użytecznej na co dzień. W kontekście zbliżających się świąt to idealny pomysł na prezent – zarówno dla domu, jak i biznesowy.

Zabory, dwie wojny światowe, głębokie zmiany polityczne to w dużym uproszczeniu ostatnie 200 lat polskiej historii. Trudne dzieje kraju nie pozostawały bez wpływu na działalność rodzimych firm. A mówiąc prościej, przetrwanie i zachowanie historycznej ciągłości w działaniu stanowiło olbrzymie wyzwanie – tylko nieliczne przedsiębiorstwa wyszły z tego z sukcesem. Firmie HEFRA to się jednak udało – niezmiennie od epoki ponapoleońskiej do dziś produkuje ekskluzywne srebrne precjoza. Te zaś na przestrzeni lat zdobyły uznanie nie tylko w Polsce.

Z Warszawy do Legnicy, czyli z sukcesem przez zawirowania dziejowe

Początki firmy HEFRA sięgają 1824 roku, kiedy do Warszawy przybył francuski przedsiębiorca Alfons Fraget. Wraz z bratem Józefem otworzył zakład platerniczy w centrum miasta. Szybko osiągnął ogromny sukces, zdobywając uznanie w Imperium Rosyjskim. Co ważne, przedsiębiorstwo mogło się poszczycić mianem Dostawcy Dworu Jego Cesarskiej Mości. Produkowane srebro stołowe cieszyło się popularnością wśród arystokracji i dworów królewskich – nie tylko w granicach rosyjskich. Po polskie rzemiosło sięgali też chociażby zainteresowani z krajów bałkańskich i bliskowschodnich. W 1867 roku fabryka zatrudniała już 250 pracowników. Własne sklepy w Warszawie posiadała przy ulicach Trębackiej i Nalewki, a także w Hotelu Europejskim. Oprócz tego działał m.in. sklep w Moskwie.

Pierwsza wojna światowa nie zaszkodziła biznesowi, a w latach 20. rozpoczął się okres srebrnego prosperity. Sieć dystrybucji rozszerzyła się o Bułgarię, Persję, Grecję, Rumunię, a także Chiny. Powstały sklepy w Meschedzie, Aleksandrii i Kairze, a – przykładowo – w 1928 roku król Afganistanu osobiście złożył zamówienie na polskie zastawy i galanterię stołową.

Sukces Fragetów ośmielił Juliusza Józefa Henneberga, jednego z dawnych pracowników, który już w 1856 roku otworzył własny biznes. Przedsiębiorstwa działały równolegle, dynamicznie się rozwijając, a po II wojnie światowej zostały połączone w jedną firmę. Stąd właśnie współcześnie dziś znana nazwa HEFRA, która pochodzi od skrótów nazwisk założycieli konkurencyjnych biznesów (Henneberg i Fraget). Zniszczenie stolicy po powstaniu warszawskim przyczyniło się do ruiny wielu dobrze prosperujących firm, które po 1945 roku musiały niejako odrodzić się z popiołów. Nie było to łatwe, jednak ratunkiem okazała się nacjonalizacja. Tak właśnie w 1965 roku narodziła się HEFRA, która mogła kontynuować dzieło poprzedników.

Kolejnym wyzwaniem okazała się transformacja ustrojowa po 1989 roku. W latach 90. tradycyjne srebra stołowe cieszyły się mniejszym zainteresowaniem, a tania konkurencja – w tym z Chin – zalała rynek. Ponownie ratunek przyszedł ze strony państwa. KGHM, czyli zarządca firmy, postanowił przenieść Warszawską Fabrykę Platerów HEFRA do Legnicy, łącząc ją z tamtejszą Fabryką Nakryć Stołowych Lefana. Zmiana geograficzna miała zresztą uzasadnienie praktyczne – bliskość srebra z huty w Głogowie. Dzięki temu HEFRA z sukcesem działa dalej i odpowiada na swoisty renesans sreber stołowych we współczesnej Polsce.

Polskie rzemiosło dla wymagających

Dlaczego warto zwrócić szczególną uwagę na HEFRĘ? Przede wszystkim jest to jedyny polski producent sreber i platerów, i to o bardzo długiej historii. Wszystko bazuje na rodzimym kruszcu najwyższej jakości oraz długiej tradycji rzemieślniczej, która stanowi stały element od wielu lat. Komplet sztućców czy galanteria stołowa to także ekskluzywne wyposażenie domu, które może być przekazywane z pokolenia na pokolenie. Co ważne, stale istnieje możliwość rozszerzania kompletu o sztućce w tych samych modelach sprzed kilkudziesięciu lat, ponieważ HEFRA nadal produkuje te same wzory.

Marka jest dobrze znana przez klientów starszego pokolenia, ale cieszy się też dużym uznaniem wśród młodszych użytkowników. Można to tłumaczyć chociażby poszukiwaniem autentycznych dzieł rzemieślniczych o sprawdzonej jakości, a przede wszystkim lokalnych – czyli „made in Poland”.

Powrót srebra na salony

Współczesnym trendem staje się bardziej świadome nabywanie produktów do domu – takich, które mają autentyczną wartość, swoją historię, a przede wszystkim wysoką jakość. Zastawa, sztućce i galanteria stołowa wykonywane z nieszczególnie trwałych surowców w coraz mniejszym stopniu spełniają te wymagania. Nie chcemy już bardzo częstych zmian w wystroju – w zamian poszukujemy większej stałości. W związku z tym, podobnie jak w XIX wieku i latach międzywojennych, uwaga kieruje się chociażby na srebro. Stanowi ono dobrą inwestycję na lata w przedmioty dla wielu pokoleń. W przypadku HEFRY kolejnym plusem jest znajomość produktów związanych z ich długą historią – a więc swoista ciągłość. Osoby młode pamiętają np. piękne srebrne sztućce z rodzinnych domów i chcą odświeżyć tę tradycję polskiego stołu. A wartości sentymentalne i ponadczasowe wzornictwo dobrze przystają do bieżących trendów. Warto też zwrócić uwagę na aspekt ekologiczny – produkty o wydłużonej trwałości to mniej odpadów zanieczyszczających środowisko. Srebrne sztućce i galanteria stołowa znane są z tego, że doskonale znoszą próbę czasu. HEFRA zaś dodatkowo udziela wieczystej gwarancji na srebrne sztućce. Oznacza to, że obowiązuje ona, dopóki trwa produkcja zakupionego modelu. A tu warto odnotować, że HEFRA szczyci się produktami i wzorami powstającymi niezmiennie od XIX stulecia. Mówiąc inaczej – to zakup na wieki.

Pomysł na prezent z duszą

Renesans polskiego rękodzieła i rosnące znaczenie tradycji oraz historii stanowią idealny kontekst dla zakupienia prezentu na lata. Sztućce i galanteria stołowa HEFRA to doskonały podarunek dla siebie, rodziny, bliskich, a także dla biznesu. Produkty firmy są użytkowane chociażby w Kancelarii Prezydenta RP. Srebro o próbie 925 czy produkty platerowane o próbie 999 stają się ekskluzywną pamiątką – dziełem sztuki rzemieślniczej o doskonałych walorach użytkowych i dekoracyjnych. Polski stół przystrojony rodzinnymi srebrami albo spotkanie biznesowe w takiej oprawie nikogo nie pozostawiają obojętnym.

Daniel Działa

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane