„Srebro da zarobić lepiej niż złoto” (WYKRES DNIA)

Srebro, które wobec złota jest najtańsze od pięciu lat, powinno w kolejnych miesiącach zachowywać się lepiej od żółtego kruszcu, przewiduje bank UBS.

Relacja cen złota i srebra (wykres górny), aktywa funduszy srebra na tle aktywów funduszy złota (wykres środkowy) oraz notowania oby kruszców (wykres dolny)
Zobacz więcej

Relacja cen złota i srebra (wykres górny), aktywa funduszy srebra na tle aktywów funduszy złota (wykres środkowy) oraz notowania oby kruszców (wykres dolny) Bloomberg

Notowania srebra zeszły w ubiegłym tygodniu najniżej od ponad czterech lat, a relacja cen złota i srebra znalazła się najwyżej od ponad pięciu lat. Zdaniem banku UBS dekoniunktura na rynku szarego kruszcu dobiega końca, a pomoże w tym ożywienie w globalnej gospodarce, która napędzi przemysłowy popyt na srebro.

- Relacja cen złota i srebra pozostaje na poziomie z czasów kryzysu. Tymczasem gospodarka powinna w przyszłym roku przyspieszyć – powiedział w wypowiedzi dla agencji Bloomberg Dominic Schnider, analityk w grupie UBS.

Według niego relacja cen złota i srebra zejdzie w ciągu 12 miesięcy do 65,6 w porównaniu ze szczytem z początku miesiąca, kiedy wynosiła ona 71,5. Inwestorów grających na zwyżki cen srebra ucieszą informacje o napływach kapitału do funduszy typu ETF inwestujących w srebro. Od początku roku aktywa tego typu funduszy wzrosły o 3 proc. Analitycy, ankietowani przez agencję Bloomberg, przewidują, że w czwartym kwartale średnie ceny złota wyniosą 1243,50 USD za uncję, czyli będą nieznacznie wyższe niż obecnie. Srebro powinno umocnić się do 19,33 USD, co oznaczałoby spadek relacji cen obu kruszców do 64,3.

Relacja cen złota i srebra (wykres górny), aktywa funduszy srebra na tle aktywów funduszy złota (wykres środkowy) oraz notowania oby kruszców (wykres dolny). Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu