Średnia pensja przekroczyła 4 tys. zł

  • Jacek Kowalczyk
opublikowano: 17-04-2014, 00:00

Rynek pracy wychodzi z kryzysu. Pracodawcy dają podwyżki najchętniej od sześciu lat.

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w Polsce wyniosło w marcu 2014 r. 4017,75 zł brutto — podał Głów-ny Urząd Statystyczny.

To historyczny wynik, bo dotychczas tylko grudniowe wypłaty przekraczały barierę 4 tys., a te były sztucznie zawyżane nagrodami rocznymi, zwłaszcza w górnictwie. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku średnia pensja była w marcu o 4,8 proc. wyższa. W ujęciu realnym, czyli po uwzględnieniu inflacji, płace w polskich firmach rosną więc o 4,1 proc. (roczny wskaźnik inflacji w marcu wyniósł bowiem 0,7 proc.).

Ostatnio dochody pracowników rosły w takim tempie na wiosnę 2008 r., a więc jeszcze przed wybuchem światowego kryzysu finansowego (bank Lehman Brothers upadł we wrześniu 2008 r.). Z regresu wychodzi też zatrudnienie. W marcu było o 0,5 proc. wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu