Średnie spółki odzyskują siły

  • Roman Przasnyski
27-08-2014, 00:00

GIEŁDA

Pod koniec dnia byki nabrały wiary we własne siły. Akcje JSW drożały o ponad 7 proc., a papiery Bogdanki i PGNiG zwyżkowały po ponad 3 proc. Walory KGHM zwiększyły skalę zwyżki do 2 proc.

Nasze indeksy wyraźnie poszły w górę, korzystając z poprawy nastrojów w otoczeniu. WIG20 pokonał opór w okolicach 2460 pkt, ale najbardziej cieszy mocna zwyżka indeksu średnich firm. Niestety, wciąż wiele do życzenia pozostawia aktywność inwestorów.

Poranna ostrożność, widoczna w postaci symbolicznych zmian indeksów na otwarciu wtorkowej sesji, szybko zaczęła ustępować bardziej optymistycznemu nastawieniu, mimo niezbyt sprzyjających sygnałów z otoczenia. Główne giełdy europejskie do południa korygowały minieuforię z poprzedniego dnia. WIG20 w tym czasie zdążył przetestować najbliższy opór, docierając nieco powyżej 2460 pkt i zyskując 0,6 proc. Późniejsze cofnięcie sygnalizowało niezbyt dużą determinację sprzedających. Znaczne zróżnicowanie nastrojów było widoczne w segmencie małych i średnich spółek. WIG50 systematycznie piął się w górę, zwyżkując wczesnym popołudniem niemal 1 proc., podczas gdy WIG250 tracił 0,1 proc.

W gronie blue chips uwagę zwracała metamorfoza nastawienia inwestorów do akcji JSW. Na otwarciu taniały one o ponad 1 proc., by jeszcze przed południem skoczyć w górę o 4 proc. Po lekkim ostudzeniu zapału kupujących, na pozycję lidera wyszły papiery mBanku, rosnąc o ponad 3 proc. To drugi tak dynamiczny wzrost z rzędu. O ponad 2 proc. zwyżkowały walory Bogdanki, pokonując poprzedni szczyt z końca lipca. Bardzo dobrze zachowywały się też akcje KGHM, rosnące wczesnym popołudniem o ponad 1,5 proc. Towarzyszyły im papiery PGNiG. Śladem mBanku podążały, choć znacznie mniej dynamicznie, zwyżkując po około 1 proc. papiery Aliora i PKO BP. Zdecydowanie gorzej radziły sobie akcje PGE i Tauronu, tracące po 0,6-0,9 proc. Pod koniec dnia byki nabrały wiary we własne siły. Akcje JSW

drożały o ponad 7 proc., a papiery Bogdanki i PGNiG zwyżkowały po ponad 3 proc. Walory KGHM zwiększyły skalę zwyżki do 2 proc. Wśród średniaków prym wiodły rosnące po ponad 3,5 proc. akcje Pelionu, PHN i Millennium. O ponad 3 proc. w górę szły też papiery Polnordu. Na drugim końcu skali znalazły się taniejące o 2 proc. walory Rafako. O prawie 1,5 proc. taniały akcje Wawelu, jednak wczesnym popołudniem zawarto nimi jedną transakcję, w której właściciela zmieniło dziesięć papierów. Po ponad 1 proc. w dół szły walory Kopeksu i Famuru. Na szerokim rynku 14 proc. zwyżką wyróżniały się akcje BGŻ, drożejące po ogłoszeniu wezwania na ich sprzedaż przez BNP Paribas po 80,47 zł. W trakcie sesji kurs dotarł do 79 zł. Po około 4 proc. taniały papiery Dudy, Indykpolu i Kani.

WIG20, WIG30 i WIG zakończyły sesję zwyżką o 0,8 proc., WIG50 zyskał 1,5 proc., a WIG250 wzrósł o 0,25 proc. Obroty wyniosły 665 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Roman Przasnyski, Open Finance

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Średnie spółki odzyskują siły