Czytasz dzięki

Środa na rynkach finansowych 25 III 2020

opublikowano: 25-03-2020, 06:20

Zapraszamy do śledzenia relacji z wydarzeń na rynkach finansowych. Akcje, obligacje, surowce, waluty i makro.

17:52 Kolejna spółka giełdowa poinformowała o przestoju w produkcji. Amica zatrzyma się 1 kwietnia.

Zgodnie z ustaleniami ze Związkiem Zawodowym, kwietniowa przerwa w produkcji będzie się wiązała z wykorzystaniem zaległych i bieżących urlopów wypoczynkowych - podała spółka.

17:51 Warszawska giełda jest dziś jedną z niewielu w Europie, która zakończyła sesję pod kreską. DAX zyskał 1,71 proc. (rzutem na taśmę), CAC40 urósł o 4,45 proc., a FTSE250 o 4,57 proc.

17:50 Jak dziś radził sobie złoty? Lekko umocnił się do euro i franka.

17:49 Jest już 1031 przypadków zakażeń koronawirusem, potwierdzonych wynikami testów laboratoryjnych, poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Dziś zmarła 14 osoba - 80-letni meżczyzna, który przebywał w szpitalu w Skarżysku-Kamiennej.

17:35 Amerykanie chyba czekali, aż zamknie się sesja w Warszawie i ruszyli do zakupów akcji u siebie...

17:14 WIG20 kończy sesję niewielkim spadkiem notowań.

17:09 95 proc. - tylu pracowników Giełdy Papierów Wartościowych wykonuje obecnie swoją pracę zdalnie. Władze spółki uważają, że ryzyko operacyjne i finansowe związane z wybuchem epidemii jest umiarkowane.  

16:59 Reakcja władz na perspektywę globalnej recesji będzie napędzała zwyżki cen złota, przewidują instytucje finansowe.

16:52 Follow the money... 

Chiny korzystają z bardzo niskiej ceny rosyjskiej ropy i kupują rekordową ilość 1,6 mln ton z dostawą przez następne cztery tygodnie, donosi Reuters. Więcej...

16:51 Sandra Mokrzycka, analityk w Copernicus Capital TFI: W spadku rentowności i wzroście ceny naszego długo mogą pomagać oczekiwania odnośnie dalszych działań Rady Polityki Pieniężnej. Spoglądając na rynek stopy procentowej, widzimy, że w drugim/trzecim kwartale wyceniane są łącznie obniżki o 50 p.b. z 1 proc. do 0,5 proc. dla stopy referencyjnej. Spadek stóp procentowych w Polsce, jeśli do niego dojdzie, wraz z aktywnością NBP na rynku może podnieść ceny obligacji i tym samym obniżyć oprocentowanie długu. W przypadku ogromnych potrzeb finansowych państwa jest to pożądane zjawisko.

16:11 James Bullard, szef Fed w St. Louis uważa, że amerykańska gospodarka może jesienią mocno odbić w górę po zapaści spowodowanej przez epidemię koronawirusa. Więcej...

15:30 Na szerokim rynku wyróżnia się dziś Unimot, którego zarząd zadeklarował wypłatę dywidendy z ubiegłorocznego zysku w wysokości 1,97 zł na akcję.

Przy kursie 20,30 zł stopa dywidendy to prawie 10 proc. (brutto).

15:28 Podaż naciska na rynkach akcji, choć biorąc pod uwagę zmienność w ostatnich dniach, spadki rzędu 1-1,5 proc. w USA i około 2 proc. w Warszawie nie są niczym niepokojącym.

14:35 Na GPW nastroje mieszane, bo małe i średnie spółki rosną, a największe tanieją. Wśród blue chipów ciężarem są Orange, mBank, Santander i PZU, na przeciwnym biegunie Orlen, KGHM i CD Projekt.

14:34 Byki nie dają za wygraną - S&P500 symbolicznie, ale wzrósł na otwarciu sesji. Po 4 minutach zwyżka sięgała 0,88 proc.

13:46 Na rynku kontraktów terminowych mamy do czynienia z huśtawką nastrojów. Futures na indeksy amerykańskich giełd falują i na około trzy kwadranse przed otwarciem handlu na Wall Street nie wykazywały jakiejś dominującej tendencji.

13:33 Mamy 31 nowych przypadków zakażenia koronawirusa, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - podało Ministerstwo Zdrowia.

Zmarła 13 osoba (71-latek w szpitalu w Bolesławcu).

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 957/13 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

13:11 Spółka PMPG Polskie Media, właściciel tygodnika "Wprost", poinfromowała o zamiarze dystrybucji pisma tylko w wersji cyfrowej. Więcej...

13:00 Bank Goldman Sachs w najnowszym wydaniu przeglądu Top of Mind prognozuje na 2020 r. recesje: 3,8-proc. spadek PKB w Stanach Zjednoczonych i 9-proc. spadek PKB w strefie euro. Powodem jest oczywiście  pandemia koronawirusa.

12:09 Temat PPK zszedł na daleki plan, ale pieniądze tam są.

11:59 Kontrakty na S&P500 właśnie zeszły pod kreskę. Wyraźnie traci już także WIG20.

11:26 Szefowa ECB Christine Lagarde poprosiła ministrów finansów państw stefy euro o poważne rozważenie jednroazowej, wspólnotowej emisji "koronaobligacji". 

11:01 Dobre wieści z frontu walki z koronawirusem.

Niemiecka federacja szpitali oczekuje spadku liczby nowych zakażeń na początku przyszłego tygodnia.

Holandia potwiedza spowolnienie w liczbie nowych zakażeń.

10:58 Sporo ostatnio pisze się o organizacji walnych zgromadzeń w czasie epidemii. Jak je zrobić przykład daje ING Bank Śląski.

10:42 Liczba pracowników, którzy w ubiegłym tygodniu złożyli w USA wniosek o zasiłek dla bezrobotnych, mogła sięgnąć 3 mln - podaje Bloomberg. To 3 razy więcej niż wynosił dotychczasowy rekord z 1982 r. 

10:30 Niewiele ukazuje się obecnie rekomendacji, dlatego warto odnotować trzy najświeższe od Haitong Banku.

 - KUPUJ dla Cyfrowego Polsatu (FV 27,4 PLN)

- KUPUJ dla Play Communications (FV 34,0 PLN)

- NEUTRALNIE dla Orange Polska (FV 5,8 PLN)

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

10:25 Poranna analiza danych o koronawirusie, z optymistycznym wątkiem, dotyczącym Polski.

10:18 Grupa PFR w ramach Tarczy Antykryzysowej dostarczy ok. 70 mld zł finansowania - poinformował w środę szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Więcej... 

9:52 Rynki akcji i inne aktywa ryzykowne kontynuują rajd zapoczątkowany we wtorek, a dziś oznaki porozumienia w sprawie pakietu fiskalnego w USA pomagają nakręcać lepsze nastroje. Więcej...

9:13 WIG20 na otwarciu sesji wzrósł o 2,5 proc. do 1487 pkt.

9:09 I jeszcze świeże dane z Niemiec.

W Niemczech z powodu koronawirusa zmarło do tej pory 149 osób - poinformował w środę Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. To wzrost liczby ofiar śmiertelnych o 35 w porównaniu z wtorkiem.

Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia Covid-19 wzrosła w RFN do 31 554. W ciągu ostatnich 24 godzin zaraziło się 4 191 osób. Oznacza to spadek dobowej liczby zakażeń w stosunku do danych, które RKI podał we wtorek. Wówczas liczba nowych przypadków sięgnęła 4 764.(PAP)

9:08 Mamy 26 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - podało Ministerstwo Zdrowia.

W szpitalu we Wrocławiu zmarły dwie osoby - 41-letni oraz 71-letni mężczyzna, którzy mieli choroby towarzyszące. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 927/12 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

8:39 Środa przynosi dalsze odbicie notowań ropy, które wspierają nadzieje związane z porozumieniem odnośnie programu ratunkowego dla amerykańskiej gospodarki. Więcej...

8:36 Przemysław Kwiecień, XTB: Aby optymizm mógł wrócić na rynki na trwałe potrzebne jest światełko w tunelu. Nie w postaci programów pomocowych, ale wiarygodnej perspektywy powrotu do normalności. Tego na razie nie ma. Jak na tak mocne odbicie giełdowych indeksów, postawa złotego (jak i innych walut rynków wschodzących) jest rozczarowująca. 

Zaiste, tak jest, bo kurs EUR/PLN wynosi około 4,60 zł.

08:30  Donald Trump nie jest jak się okazuje odosobniony w swoim poglądzie na epidemię. Zastępca gubernatora Teksasu Dan Patrick stwierdził, że woli podjąć ryzyko zakażenia się koronawirusem, niż ograniczać rozwój gospodarki USA. Takich dziadków jak ja jest w USA więcej - ocenił 69-latek.

8:10 Zarząd spółki Lokum Deweloper rekomenduje niewypłacanie dywidendy za 2019 r. Więcej...

7:53 Model JP Morgana przewiduje szczyt epidemii w Europie na początku kwietnia.

7:42 Szefowie CCC zapewniają, że działają tak, by z koronawirusowego kryzysu spółka wyszła suchą stopą, jej akcjonariusze i kontrahenci. Więcej…

7:41 Nowelizacja k.s.h. uprości odbywanie zgromadzeń właścicielskich z wykorzystaniem komunikacji elektronicznej. Sejm ma się tym zająć na najbliższym posiedzeniu. Więcej...

07:15  Tymczasem Chiny jeszcze mocniej chcą wesprzeć swoją gospodarkę. Ludowy Bank Chin rozważa pierwszą od 2015 r. obniżkę stopy depozytowej w celu poprawy rentowności banków i zachęcenie ich do pożyczania tańszych funduszy firmom i gospodarstwom domowym. Więcej...

06:57  Mocna zieleń indeksów w Azji w odpowiedzi na rajd na Wall Street i informacje o porozumieniu ws. ratowania amerykańskiej gospodarki. Nikkei w Tokio zyskuje prawie 7 proc. Więcej...

06:40  Ponoć w końcu doszło do porozumienia pośród amerykańskich prawodawców z Białym Domem odnośnie gigantycznego programu ratunkowego dla tamtejszej gospodarki. Może to być silny sygnał propopytowy dla parkietów. Więcej...

06:30  To naprawdę budzi niepokój. Koronawirus mógł już zainfekować znacznie więcej osób w Wielkiej Brytanii, niż naukowcy dotychczas szacowali, być może nawet połowę populacji - wynika z badań z Uniwersytetu w Oxfordzie, o których napisał dziennik "Financial Times".

06:25  W Chinach znów nie zarejestrowano nowych lokalnych przypadków zakażenia koronawirusem. Narodowa Komisja Zdrowia poinformowała, że nowe przypadki infekcji z ostatniej doby dotyczą 47 osób, które przyjechały do Chin z zagranicy. Dzień wcześniej takich przypadków było 74, a w sumie od początku epidemii jest ich 474.

06:20  Wtorek przyniósł potężne wzrosty indeksów  na Wall Street. Dow Jones IA zdrożał o ponad 11 proc. Czy uda się ten optymizm przełożyć na kolejny dzień notowań?Jak na razie, w Azji sytuacja wygląda obiecująco.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński, Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Czytasz ten ważny tekst za darmo, wesprzyj nas! Zostań subskrybentem już od 7,90 zł /mc przez 3 miesiące

Dołącz