Środki na ratownictwo medyczne nie niższe niż w poprzednim roku

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 21-09-2006, 16:47

Wysokość środków na finansowanie zadań ratownictwa medycznego w projekcie ustawy budżetowej na dany rok nie może być niższa, niż kwota planowana na ten cel w poprzednim roku - zdecydowała senacka Komisja Zdrowia, wprowadzając poprawki do ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

Wysokość środków na finansowanie zadań ratownictwa medycznego w projekcie ustawy budżetowej na dany rok nie może być niższa, niż kwota planowana na ten cel w poprzednim roku - zdecydowała senacka Komisja Zdrowia, wprowadzając poprawki do ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

Poprawkę tę proponowali już wcześniej posłowie z sejmowej Komisji Zdrowia, jednak nie zgodził się na nią rząd, ponieważ - jak tłumaczył PAP w czwartek wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas - nie ma zgody ministra finansów na "dalsze usztywnianie budżetu", a ta poprawka powoduje właśnie takie usztywnienie.

Senatorowie zdecydowali też, że lekarze, którzy pracują w szpitalnych oddziałach ratunkowych i w zespołach ratownictwa medycznego, a nie mają specjalizacji w tej dziedzinie, będą musieli ją zrobić do końca 2015, a nie - jak chciał Sejm - do końca 2020 r.

Komisja zdecydowała również, że w zespołach ratownictwa medycznego do tego czasu mogą pracować lekarze medycyny rodzinnej. W ustawie przyjętej przez Sejm nie wymieniono lekarzy tej specjalizacji.

Senatorowie chcą, by w ustawie znalazł się zapis mówiący o tym, że minister zdrowia prowadzi bieżący monitoring funkcjonowania systemu ratownictwa, w tym zbiera od wojewodów lub lekarzy- koordynatorów informacje nt. zasobów systemu i wydarzeń, mogących powodować zwiększone zapotrzebowanie na jednostki ratownicze na danym terenie.

Sejm uchwalił ustawę o Państwowym Ratownictwie Medycznym 8 września. Ustawa przewiduje m.in. utworzenie w urzędach wojewódzkich centrów powiadamiania ratunkowego (CPR), które będą przyjmować zgłoszenia z numeru alarmowego 112 i natychmiast informować odpowiednie służby o nagłych wypadkach.

Ustawa przewiduje dwojaki sposób finansowania ratownictwa medycznego: z budżetu państwa i przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Budżet będzie płacił tylko za świadczenia zdrowotne udzielane choremu w tzw. fazie przedszpitalnej, czyli od wypadku do momentu dowiezienia chorego do szpitala. Za świadczenia wykonane na oddziale ratunkowym będzie płacił NFZ. Utworzone zostaną zespoły koordynacji ratownictwa medycznego. W wojewódzkim centrum zarządzania kryzysowego będzie działał lekarz-koordynator.

W systemie ratownictwa mają współdziałać: szpitalne oddziały ratunkowe, zespoły ratownictwa medycznego, w tym także lotnicze, oraz organy administracji rządowej, zajmujące się realizacją zadań z tego zakresu. Zespoły ratownictwa będą dzielić się na specjalistyczne (lekarz i pielęgniarka lub ratownik; co najmniej trzy osoby) i podstawowe (bez lekarza; co najmniej dwie osoby).

Ponadto w ustawie znalazły się zapisy: o obowiązkowej edukacji w zakresie udzielania pierwszej pomocy w szkołach, a także o ustanowieniu 13 października dniem ratownictwa medycznego.

Ustawa ma zacząć obowiązywać 1 stycznia 2007 r. Na ratownictwo medyczne w przyszłym roku ma być przeznaczone z budżetu państwa ponad 1,2 mld zł.

Głosowanie nad ustawą odbędzie się w Senacie na najbliższym posiedzeniu 27 września.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Środki na ratownictwo medyczne nie niższe niż w poprzednim roku