Środki z giełdy Ciech zainwestuje w sodę, nawozy lub w farmację

11-01-2004, 18:34

PAP: Ciech, który zamierza zadebiutować na giełdzie we wrześniu, chce środki pozyskane z rynku przeznaczyć na inwestycje w spółki sodowe, nawozowe lub w farmację. Na razie jednak spółka nie zdecydowała, które z rozważanych projektów inwestycyjnych zrealizuje - poinformował PAP prezes Ciechu.

"W przygotowanej przez nas strategii stawiamy na rozwój biznesu sodowego, nawozowo-fosforowego i farmaceutycznego" - powiedział PAP prezes firmy, Ludwik Klinkosz. "Bez zasilenia Ciechu w kapitał zewnętrzny nie jesteśmy w stanie zrealizować strategii dynamicznego rozwoju" - zastrzegł.

Ciech, którego 52 proc. akcji należy do Skarbu Państwa, potrzebne na rozwój środki chce pozyskać z emisji nowych akcji. Firma zamierza uzyskać 100-200 mln zł ze sprzedaży 30-35 proc. akcji spółki.

Klinkosz poinformował, że prospekt emisyjny, który jest opracowywany wspólnie z Domem Maklerskim Millennium, powinien trafić do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd do końca czerwca. Do końca maja powinna być natomiast przygotowana wycena spółki oraz ostatecznie określone projekty, które Ciech będzie chciał sfinansować ze środków pozyskanych ze sprzedaży akcji nowej emisji.

Obecnie firma rozważa przejęcie producenta sody z Niemiec, które zdolności produkcyjne sięgają 300 tys. ton sody rocznie, podczas gdy spółki sodowe Ciechu wytwarzają rocznie 1,2 mln ton sody rocznie.

Wcześniej Ciech miał zamiar wziąć udział w prywatyzacji Sody Krymskiej, producenta sody z Ukrainy, ale ostatecznie postanowił nie uczestniczyć w przetargu. Doradcy firmy ocenili bowiem negatywnie ukraińską ofertę.

"Prawdopodobnie jednak w ciągu najbliższych pięciu lat powrócimy do rozmów mających na celu przejęcie firmy z Krymu. Jej właścicielem zostanie prawdopodobnie grupa finansowa z Ukrainy" - powiedział Klinkosz.

"W kraju mamy zamiar rozpocząć w naszych spółkach wytwarzanie bardziej przetworzonych produktów sodowych" - powiedział.

Za środki z giełdy firma chce też rozwijać działalność w obszarze nawozowo-fosforowym wokół gdańskich zakładów Fosfory. Prezes nie chciał jednak ujawnić szczegółów.

"W Polsce jest kilka projektów prywatyzacyjnych, które mogłyby umocnić naszą pozycję na rynku" - powiedział jedynie.

Ponadto Ciech ma w planach rozpoczęcie działalności handlowej farmaceutykami na nowych rynkach zagranicznych. Ciech ma prawa patentowe do znaku Polfa za granicą i długoletnie doświadczenie w eksporcie polskich leków. Obecnie Ciech dostarcza leki do 24 krajów.

Klinkosz podtrzymał zainteresowanie Ciechu nabyciem akcji holdingu farmaceutycznego, który ma powstać z trzech Polf: Warszawa, Tarchomin i Pabianice, i zadebiutować na giełdzie w czwartym kwartale tego roku.

"Chcielibyśmy kupić pakiet, zapewniający nam kontrolę nad holdingiem. Wystarczyłby nam pakiet 30 proc. akcji" - powiedział prezes.

"Transakcję tę opłacilibyśmy ze środków własnych, a nie z kapitału pozyskanego z rynku" - zaznaczył.

Ciech złożył wcześniej Ministerstwu Skarbu dwie propozycje dotyczące holdingu. Pierwsza z nich zakłada wniesienie trzech Polf do Ciechu, a druga włączenie do holdingu jego spółki zależnej Ciech Polfa. Obie propozycje zostały jednak odrzucone.

Prezes podtrzymał również chęć wzięcia przez spółkę udziału w prywatyzacji Zakładów Chemicznych Organika-Sarzyna, produkujących środki ochrony roślin, różnego typu żywice i utwardzacze, oraz Zakładów Chemicznych Zachem, zajmujących się wytwarzaniem pianek, barwników, pigmentów, klejów i lakierów.

"Obecnie analizujemy te projekty" - powiedział Klinkosz.

Według wstępnych danych za 2003 rok, zysk netto spółki Ciech wzrósł do 16 mln zł, z prawie 5 mln zł w 2002 roku, a jej przychody ze sprzedaży do 1,2 mld zł z 1,16 mld zł.

Natomiast zysk netto grupy wyniósł w ubiegłym roku ponad 70 mln zł wobec 6,3 mln zł straty rok wcześniej, a jej przychody wzrosły do 2 mld zł z 1,9 mld zł rok wcześniej.

"Według wstępnych danych zysk netto grupy w ubiegłym roku wyniósł ponad 70 mln zł wobec wcześniej prognozowanych 58 mln zł. Być może po ostatecznym rozliczeniu wynik będzie jeszcze lepszy" - powiedział prezes.

Uważa, że w tym roku wyniki powinny być na podobnym poziomie.

Obecnie Grupę Ciech tworzy około 80 spółek, zajmujących się produkcją chemikaliów i handlem chemikaliami w 90 krajach. Najwięcej przychodów wypracowuje dziewięć spółek.

Anna Podgórska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Środki z giełdy Ciech zainwestuje w sodę, nawozy lub w farmację