Środowe kwotowanie złotego i wycena obligacji pod wpływem oczekiwania na decyzję RPP

23-11-2004, 17:22

Dealerzy prognozują, że złoty może kontynuować wzrost, a decyzja o ewentualnej podwyżce stóp, w opinii rynku mało prawdopodobna, może jeszcze ten trend pogłębić. Z drugiej strony jednak zaostrzenie polityki pieniężnej może wpłynąć na przejściowy spadek cen obligacji.

Na rynku międzybankowym głównym stymulatorem dla wzrostu złotego był eurodolar, który pobił po południu we wtorek kolejny rekord umacniając się do 1,309.

Inwestorzy za dolara około 16.15 zapłacić musieli 3,212 złotego, czyli o 2,75 gr mniej niż w poniedziałek wieczorem, a euro

potaniało o 2,1 gr wobec złotego, czyli kosztowało 4,203 złotego.

Na lokalnym rynku panuje dobry nastrój, wysokie stopy zachęcają inwestorów do zakupów.

"EUR/PLN dotknął dziś poziomu 4,20. Obroni go chwilę, a potem złamie. Na złotego pozytywnie oddziałują wysokie stopy, pomagają mu również spore przepływy pieniężne. W tej chwili bardziej opłaca się mieć złotego niż euro" - powiedział PAP Filip Starowieyski z PKO BP.

Jego zdaniem, zaostrzenie polityki pieniężnej sprzyjałoby dalszemu wzrostowi wartości złotego. "Jeśli Rada poniesie stopy,

to złoty będzie jeszcze mocniejszy. A jeżeli pozostawi bez zmian, to złoty może zareagować chwilowym osłabieniem, ale nie będzie to głęboki spadek" - dodał.

Rada w środę zdecyduje o stopach procentowych. Rynek w większości nie spodziewa się żadnych zmian stóp procentowych utrzymując, że Rada najprawdopodobniej zaczeka z podwyżką do I kwartału 2005 roku.

Również dla inwestorów handlujących obligacjami kluczowa w środę pozostanie polityka pieniężna. Gdyby nie doszło do podwyżki, to ceny papierów mogą nadal piąć się w górę.

"Rynek zachowuje się dość spokojnie, chociaż widoczny jest sentyment raczej do kupna obligacji, niż sprzedaży" - powiedział PAP Adam Bienias z DZ Banku.

"Jeżeli RPP nie zmieni parametrów polityki pieniężnej jutro, to ceny papierów mogą rosnąć, bo jest sentyment na kupowanie. Jeżeli dojdzie do podwyżki, to możemy mieć do czynienia z lekką korektą. Jednak nie powinna się ona utrzymywać długo" - dodał.

Rentowność benchmarkowych papierów na zamknięciu spadła o 4 pb; odpowiednio dla dwuletnich obligacji wyniosła 6,70 proc., dla pięcioletnich 6,66 proc., dla dziesięcioletnich 6,42 proc.

kba/ ana/ pwd/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Środowe kwotowanie złotego i wycena obligacji pod wpływem oczekiwania na decyzję RPP