Środowe wystąpienie Greenspana skupi uwagę rynków

IŁAWSKIE ZAKŁADY DROBIARSKIE "EKODROB" S.A.
13-07-2001, 16:37

LONDYN (Reuters) - Uwaga rynków finansowych skupi się w nadchodzącym tygodniu na wystąpieniu szefa Banku Rezerwy Federalnej (Fed) Alana Greenspana przed amerykańskim Kongresem, gdzie przedstawi on w środę półroczny raport na temat polityki monetarnej kraju.

Inwestorzy będą również czekać na decyzję Europejskiego Banku Centralnego (ECB) w sprawie stóp procentowych oraz obserwować rozwój wypadków na rynkach wschodzących.

"Pod względem danych makroekonomicznych nadchodzący tydzień będzie raczej spokojny. Jednak czeka nas kilka bardzo ważnych wydarzeń" - uważa Kelly Tonkin, ekonomista w Lehman Brothers.

Analitycy będą czekać na wypowiedzi dotyczące obecnego stanu amerykańskiej gospodarki oraz wytłumaczenie ostatniej decyzji Fed o obniżce stóp o ćwierć, a nie jak dotychczas miał to w zwyczaju Fed o pół punktu procentowego.

Zdaniem Tonkin mniej agresywna redukcja stóp procentowych w czerwcu wynika albo z obaw przed wzrostem inflacji albo też jest wyrazem przekonania Fed, że gospodarka amerykańska ma się lepiej.

Większość analityków śledzących poczynania ECB uważa, że bank centralny strefy euro nie obniży stóp procentowych przed swoją letnią przerwą w sierpniu. Na 50 ankietowanych tylko dwóch uważa, że podczas czwartkowego posiedzienia ECB zredukuje oprocentowanie kredytów.

"Trudno powiedzieć. Wszystkie dane pokazują, że obniżki nie będzie. Jednak gdy dochodzi do spotkania członkowie rady mogą zawsze zaskoczyć rynek" - powiedział Stephen Lewis z Monument Derivatives.

Jego zdaniem ważnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji przez radę mogą być dane o czerwcowej inflacji w strefie euro (HICP) w środę. Tonkins uważa, że inflacja wyniesie 3,0 procent wobec 3,4 procent miesiąc wcześniej.

Obawy związane z ewentualnym niedotrzymaniem warunków spłaty zadłużenia przez Argentynę ponownie zwrócą uwagę inwestorów na rynki wschodzące. Na razie rząd USA oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) nie planują pomocy finansowej dla tego kraju.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IŁAWSKIE ZAKŁADY DROBIARSKIE "EKODROB" S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Środowe wystąpienie Greenspana skupi uwagę rynków