Środowisko biznesowe reaktywowało Polską Radę Przedsiębiorczości

ISBNews
opublikowano: 18-05-2016, 11:16

Business Centre Club, Krajowa Izba Gospodarcza, Konfederacja Lewiatan, Polska Rada Biznesu, Pracodawcy RP i Związek Rzemiosła Polskiego po latach reaktywowały Polską Radę Przedsiębiorczości. Podczas inauguracyjnej konferencji przedstawiono kluczowe obszary wspólnych działań na rzecz rozwoju polskiej przedsiębiorczości, w tym współpracę przy realizacji "planu Morawieckiego", podała Rada.

"Asumptem do podjęcia tej decyzji był 'Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju' przygotowany przez wiceprezesa Rady Ministrów i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego. W zgodnej opinii przedstawicieli wszystkich inicjatorów reaktywowania Polskiej Rady Przedsiębiorczości, plan zawiera wiele prawdziwych ocen stanu polskiej gospodarki i proponuje interesujące działania naprawcze. Eksperci dostrzegają potencjał do współpracy przy wypracowywaniu konkretnych rozwiązań i zwracają uwagę na czynniki potencjalnie hamujące realizację planu" - podano w komunikacie.

"Środowisko biznesowe jest naturalnym partnerem merytorycznym dla Rządu w kontekście realizacji 'Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju'. O ile w pełni zgadzamy się z ogólnymi kierunkami zmian, które zarysował wicepremier Morawiecki, szczegóły powinny być przedmiotem środowiskowej debaty, w której przydatne może okazać się doświadczenie członków Polskiej Rady Przedsiębiorczości. Przykładowym obszarem wymagającym doprecyzowania planów jest kwestia reindustrializacji. Polska w przeciwieństwie do wielu krajów zachodnich, zachowała odpowiedni balans, czego efektem jest dywersyfikacja źródeł dochodu narodowego, którego 1/4 pochodzi właśnie z przemysłu. Należy szukać sposobów, by wspierać głównie te firmy, które przebiły się i stworzyły nowoczesne dziedziny gospodarki, ale i nowe, wchodzące na rynek. Bardzo obawialibyśmy się wskazywania przez administrację rządową konkretnych liderów, bo mamy złe doświadczenia z poprzedniego systemu" - powiedziała prezes Konfederacji Lewiatan Henryka Bochniarz, cytowana w komunikacie.

Pierwsza Rada Przedsiębiorczości powstała kiedy premierem był Leszek Miller, a jej sztandarowymi osiągnięciami były: ustawa o swobodzie działalności gospodarczej oraz obniżka CIT. Później Rada zawiesiła działalność, przypomniał Business Centre Club Marek Goliszewski.

"Ale obecnie stoimy w obliczu nowych problemów, być może najtrudniejszych w ciągu ostatniego ćwierćwiecza: niepewna sytuacja zewnętrzna związana z polityką Rosji i osłabienia pozycji Polski w Unii Europejskiej, wewnętrzny monopol polityczny i partyjny, spór o kształt państwa czy ambitny plan Morawieckiego kontra obietnice wyborcze (konieczność wydatków budżetowych) w sytuacji dużego zadłużenia publicznego i deficytu sektora wydatków publicznych mogą okazać się przeszkodami dla rozwoju. Najważniejszym dostarczycielem podatków na utrzymanie państwa, miejsc pracy i wynagrodzeń jest przedsiębiorca. Trzeba mu zapalić zielone światło m.in. domniemywać jego uczciwość, rozstrzygać wątpliwości na jego korzyść, skrócić postępowanie w sądzie, zmniejszyć ilość kontroli" - wskazał Goliszewski.

Konferencja wznawiająca funkcjonowanie Polskiej Rady Przedsiębiorczości była pierwszym z elementów reintegracji polskiego środowiska biznesowego. Kolejnym będzie, zapowiedziany na jesień Kongres Przedsiębiorczości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane