Śrubena-Produkcja czeka na inwestora

Dominika Malik
30-07-2001, 00:00

Śrubena-Produkcja czeka na inwestora

Fabryka Śrub Śrubena-Produkcja z Żywca rozpisała ofertę dla inwestorów na sprzedaż całej firmy. Jej kapitał zakładowy, decyzją udziałowca spółki, został obniżony przez umorzenie części udziałów o kwotę ponad 10,5 mln zł. Na razie zarząd zamierza wydzierżawić lub sprzedać, za ponad 2,4 mln zł, halę produkcyjną.

Fabryka Śrub Śrubena-Produkcja z Żywca, w której 100 proc. udziałów posiada syndyk masy upadłościowej Fabryki Śrub Śrubena z Żywca, poszukuje inwestora. Jest już opracowana oferta sprzedaży całego przedsiębiorstwa.

Tadeusz Żydek, członek zarządu FŚ Śrubena-Produkcja, twierdzi, że zarząd i udziałowiec spółki są zgodni i zamierzają sprzedać fabrykę w całości. Nie przewiduje się podziału majątku na części.

— Chcemy utrzymać produkcję śrub na obecnym poziomie, zachować rynek odbiorców i zatrudnienie — wyjaśnia Tadeusz Żydek.

Tymczasem syndyk masy upadłościowej FŚ Śrubena zdecydował o obniżeniu kapitału zakładowego spółki FŚ Śrubena-Produkcja o kwotę ponad 10,5 mln zł, poprzez umorzenie części udziałów. Przedstawiciele firmy nie chcieli jednak udzielić żadnych informacji na ten temat.

Hala do zbycia

Spółka, w ramach prowadzonej restrukturyzacji, nadal ogranicza powierzchnię fabryczną. Zarząd planuje sprzedać lub wydzierżawić jedną z hal o powierzchni użytkowej blisko 3,9 tys. mkw. Działalność w niej prowadzona została przeniesiona do innych budynków w maju 2001 r. Halę wyceniono na ponad 2,4 mln zł.

FŚ Śrubena-Produkcja powstała w sierpniu 1999 r., wskutek wydzielenia się z FŚ Śrubena, która jest w stanie upadłości od końca 1999 r. Nowy podmiot gospodarczy przejął część zadłużenia, składniki majątku, które stanowią czynną część zakładu oraz 465 pracowników. Spółka matka zatrudniała 1,3 tys. osób.

Fabryka prowadzi działalność na terenie o powierzchni około 8 ha. W skład przedsiębiorstwa wchodzą cztery wydziały: przygotowania produkcji, produkcji na gorąco, produkcji na zimno oraz remontu i narzędziowni. Główny trzon produkcji stanowią elementy wykorzystywane do budowy nawierzchni kolejowych, nakrętki oraz śruby maszynowe.

Lepsi krajowi

Eksport stanowi ponad połowę produkcji firmy. Głównymi odbiorcami jej wyrobów są kraje Europy Zachodniej. Jednak ze względu na straty, jakie przynosi sprzedaż na rynki zagraniczne, Śrubena-Produkcja prowadzi poszukiwania odbiorców w kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Malik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Śrubena-Produkcja czeka na inwestora