SSSB ostro tnie wyceny komórek

Tomasz Siemieniec
opublikowano: 31-08-2001, 00:00

SSSB ostro tnie wyceny komórek

W I półroczu 2001 roku telefonia komórkowa rozwijała się w Polsce najsłabiej spośród krajów regionu Europy Środkowej i Wschodniej. Zdaniem analityków Schroder Salomon Smith Barney, kolejnych sześć miesięcy będzie takich samych, a może jeszcze słabszych. Najgorzej ocenili Pol-komtela, a najlepiej — Centertela. Wszystkim trzem operatorom zgodnie obniżyli jednak wyceny.

Dużo wolniejsze od zakładanego tempo wzrostu działających w Polsce operatorów telefonii komórkowej skłoniło SSSB do obniżenia wyceny wszystkich trzech graczy. Liczba użytkowników telefonów komórkowych wzrośnie w 2001 roku o 46,5 proc., wobec prawie 70 proc. w 2000 roku.

Polska Telefonia Cyfrowa, Pol-komtel oraz Centertel nadal pozostają jednak atrakcyjne, dlatego SSSB nie zmienia rekomendacji i cen docelowych Telekomunikacji Polskiej, Elektrimu, KGHM i PKN Orlen, czyli spółek giełdowych zaangażowanych kapitałowo w ten biznes.

Dużo wolniej

W I półroczu rynek telefonii komórkowej wzrósł o 4 proc. — do 21,2 proc. To bardzo słaba dynamika w porównaniu na przykład z Czechami (wzrost o 14 proc.). Stosunkowo nieźle, dzięki agresywnej promocji i niskim cenom, spisał się Centertel. W pierwszym półroczu 2001 r. miał 36-proc. udział w łącznej liczbie nowych użytkowników telefonii komórkowej w Polsce. Dzięki temu zwiększył udział w rynku o 2,5 proc. — do około 25 proc. PTC i Polkomtel straciły mniej więcej po równo — ponad 1 proc. — i dlatego operator sieci Era utrzymał 5-proc. przewagę nad Plusem. Analitycy SSSB prognozują, że ta tendencja zostanie utrzymana w drugiej połowie roku, dzięki czemu — głównie kosztem Polkomtela — na koniec 2001 r. Centertel zwiększy udział w rynku o 4,6 proc. Penetracja całego rynku komórek wyniesie 25,3 proc., czyli o 1 proc. mniej niż poprzednie prognozy SSSB.

Wyceny w dół

Pozytywnym elementem dokonań rodzimych operatorów (z wyjątkiem Centertela) w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku jest utrzymanie wskaźnika ARPU (dochód na jednego klienta). Udało się to dzięki wzmocnieniu złotego, co pomogło marżom operatorów.

W kolejnych sześciu miesiącach tego roku nie ma jednak szans na poprawę sytuacji. Rynek nie będzie rozwijał się szybciej, a marże i ARPU spadną, bo złoty traci ostatnio na wartości i ten trend powinien się utrzymać.

SSSB obniżył zatem wyceny Polskiej Telefonii Cyfrowej, Polkomtela i Centertela (metoda DCF). Wartość kapitałów własnych PTC obniżono z 1,29 do 1,28 mld USD (wartość mierzona wskaźnikiem Enterprise Value spadła z 3 do 2,73 mld USD). W przypadku kapitałów własnych Polkomtela spadek jest jeszcze bardziej wyraźny — z 2,39 do 2,1 mld USD (EV obniżono z 3,27 do 2,9 mld USD). Kapitał własny Centertela jest wart 508 mln USD (wcześniej 560 mln USD), a EV — 1,74 mld USD (wcześniej 1,97 mld USD).

Będzie czwarty

Analitycy SSSB zakładają też, że na polskim rynku będzie działać czterech graczy. Absencja tego czwartego operatora dodaje natomiast do wyceny każdego z trzech obecnych graczy 700-800 mln USD (2,95-3,36 mld zł).

Nie jest wcale wykluczone, że tym razem się mylą, ponieważ — zdaniem specjalistów od telekomunikacji — szanse na wprowadzenie do Polski czwartego operatora są bardzo mizerne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Siemieniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy