SSSB: żle się dzieje w polskich komórkach

Przemek Barankiewicz
30-08-2001, 11:53

W I półroczu telefonia komórkowa rozwijała się w Polsce słabo w stosunku do pozostałych krajów regionu, wynika z najnowszego raportu Schroeder Salomon Smith Barney. Kolejne sześć miesięcy może być jeszcze słabsze, czytamy w analizie z 22 sierpnia. Skłoniło to bank do obniżenia wyceny wszystkich trzech operatów komórkowych. Nadal jednak pozostają one atrakcyjne, dlatego SSSB nie zmienia rekomendacji i cen docelowych TPSA, Elektrimu, KGHM i PKN.

W I półroczu penetracja rynku telefonami komórkowymi wzrosła o 4 punkty procentowe do 21,2 proc. To bardzo słaba dynamika w porównaniu na przykład do Czech (wzrost o 14 punktów procentowych). Stosunkowo nieźle, dzięki agresywnej promocji i niskim cenom, spisał się Centertel. Dochody na jednego abonenta (ARPU) zostały jednak utrzymane, ze względu na wzmocnienie złotówki, co pomogło marżom operatorów. W kolejnych sześciu miesiącach nie ma jednak szans na poprawę sytuacji. Rynek nie będzie rozwijał się szybciej, a marże i ARPU spadną, bo złotówka traci.

SSSB obniżył wyceny PTC, Polkomtela i Centertela na bazie metody DCF. Wartość kapitałów własnych PTC obniżono z 1,29 do 1,28 mld USD (wartość mierzona wskaźnikiem Enterprise Value spadła z 3 do 2,73 mld USD. W przypadku kapitałów własnych Polkomtela spadek ten jest jeszcze bardziej wyraźny – z 2,39 do 2,1 mld USD (EV obniżono z 3,27 do 2,9 mld USD). Kapitał własny Centertela jest warty 508 mln USD (wcześniej 560 mln USD), a EV – 1,74 mld USD (wcześniej 1,97 mld USD).

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / SSSB: żle się dzieje w polskich komórkach