Stabilizacja najbardziej prawdopodobnym scenariuszem dla polskich aktywów

PAP
opublikowano: 17-01-2018, 16:45

Wyższe od konsensusu dane o przeciętnym wynagrodzeniu i zatrudnieniu w grudniu nie wpłynęły na notowania złotego. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem dla polskich aktywów w perspektywie kilku sesji jest stabilizacja - ocenia Mateusz Sutowicz z Banku Millennium.

"Dzisiejsza sesja jest wyjątkowo spokojna, jeśli chodzi o kurs EUR/PLN. Zmienność jest groszowa. Jest to czwarty, a właściwie piąty dzień stabilizacji eurozłotego wokół poziomu 4,17" - powiedział Sutowicz.

"Sprzyja temu brak istotnych danych zagranicznych. Dane krajowe, które są już za nami (o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w grudniu - PAP), mimo swojej optymistycznej wymowy nie wpływają i tak na zmianę oczekiwań RPP" - dodał.

Według eksperta, stabilizacja eurozłotego jest najbardziej prawdopodobnym wariantem w perspektywie kolejnych kilku sesji.

"Na rynku eurodolara też od trzech dni mamy stabilizację, więc to też nie pomaga, jeśli chodzi o pozostałe pary złotowe. USD/PLN też wszedł w krótkoterminowy trend boczny" - powiedział.

"Widać wyraźnie, że rynek jest w takim momencie, że to paliwo, które motywowało wzrosty - przede wszystkim wzrosty eurodolara - wyczerpało się i jest oczekiwanie na nowy impuls" - dodał.

Zdaniem eksperta, czwartkowe dane o chińskim PKB również powinny pozostać bez wpływu na notowania polskiej waluty.

Według Sutowicza, do przyszłego czwartku, kiedy odbędzie się posiedzenie EBC, można spodziewać się stabilizacji zarówno na parze EUR/PLN, jak i na krajowym rynku długu.

SPOKOJNA SESJA NA RYNKU DŁUGU

"Dzisiejsza sesja jest relatywnie spokojna. 10-latka porusza się wokół poziomu 3,30 proc., do którego przyzwyczaiła nas w ostatnich dniach, a 2,62 proc. na 5-latce to poziom, wokół którego oscylujemy już prawie tydzień" - powiedział Sutowicz.

"Obraz stabilizacji (na krajowym rynku długu - PAP) troszkę kontrastuje z bundem, którego rentowność 0,56 proc. jest najwyższa od lipca. Ale to też nie dziwi szczególnie w obliczu tego, że czynniki krajowe, nazwijmy je budżetowe, powstrzymują wzrost rentowności" - dodał.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Stabilizacja najbardziej prawdopodobnym scenariuszem dla polskich aktywów