Stacja metra "Plac Wilsona" w Warszawie jest najpiękniejsza na świecie

DI, IAR
08-04-2008, 19:46

Tak orzekli architekci uczestniczący w  konferencji MetroRail 2008 w Kopenhadze.

Stołeczna podziemna kolejka liczy zaledwie 17 stacji i jeździ na odcinku 19 kilometrów, ale znalazła uznanie wśród specjalistów. Eksperci uznali, że stacja "Plac Wilsona" w dzielnicy Żoliborz jest najpiękniejsza w świecie. Ta oddana w 2005 roku stacja zaskakuje ogromnym świetlikiem w kształcie elipsy. W zależności od pory dnia, można zobaczyć kombinację różnych kolorów od niebieskiego do czerwonego lub żółtego.

Jak podkreśla prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, stacja wygrała ze względu na nowoczesną stylistykę i dobre wkomponowanie w architekturę miasta. Zdaniem prezydent Warszawy, modernistyczna architektura jest zgodna z obowiązującym trendem. Gronkiewicz-Waltz dodaje, że "Plac Wilsona" to stacja nowoczesna.

Warszawskie metro rywalizowało między innymi z kolejami podziemnymi w Vancouver, Madrycie i Kopenhadze. Metro w stolicy buduje się od 1983 roku, choć pierwsza decyzja o budowie podziemnej kolejki w Warszawie zapadła w roku 1925.

Stację uznaną za najpiękniejszą na świecie zaprojektował Andrzej Chołdzyński - architekt, który zaprojektował również gmach giełdy i przebudowę ambasady Francji.

Kliknij TUTAJ by zobaczyć galerię zdjęć!

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, IAR

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Stacja metra "Plac Wilsona" w Warszawie jest najpiękniejsza na świecie