Stajuda w Kordegardzie

Bartosz Hanus
24-01-2003, 00:00

W warszawskiej galerii Kordegarda od 27 stycznia będzie można oglądać wystawę prac Jerzego Stajudy. Z wykształcenia architekt, z zamiłowania malarz i rysownik, najlepiej znany był jako krytyk sztuki przez wiele lat związany z tygodnikiem „Współczesność”. Nagroda jego imienia jest obecnie przyznawana wyróżniającym się krytykom sztuki.

Na malarstwo Stajudy wpływ wywarli m.in. Artur Nacht-Samborski i Paul Klee. Chociaż jego twórczość można wiązać ze stylistyką informel i abstrakcji lirycznej lat 50., cały czas pozostawał niezależny od obowiązujących mód i potrafił nadać jej oryginalność i niepowtarzalność. Powstanie każdego obrazu poprzedzał szereg szkiców i rysunkowych studiów. Tę staranność i sumienność widać m.in. w precyzyjnej konstrukcji prac. Pomimo to odznaczają się one dużą lekkością nadawaną przez przejrzyste i delikatne barwy oraz tajemniczością wnoszoną przez dziwaczne, splątane struktury przestrzenne. Wystawa potrwa do 9 marca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Hanus

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Stajuda w Kordegardzie