Stalexport dla banków

Maria Trepińska
opublikowano: 02-05-2006, 00:00

Stalexport podpisze wkrótce porozumienie z konsorcjum banków. Czekają go także zmiany w radzie nadzorczej i emisja akcji.

Maj to może być wyjątkowo udany miesiąc dla Stalexportu, spółki specjalizującej się w handlu stalą i posiadającej autostradową koncesję. Według Mieczysława Skołożyńskiego, wiceprezesa Stalexportu, firma podpisze w najbliższych dniach kluczowe porozumienie z konsorcjum dziewięciu banków, na czele z ING BSK, dotyczące zamiany długów na akcje katowickiej firmy.

— To kwestia kilku dni. Wszystko zostało już uzgodnione — mówi Mieczysław Skołożyński.

Rachunek z przeszłości

Konsorcjum banków zgodziło się na zamianę długów Stalexportu na akcje wartości od 33,5 do 65,2 mln zł, przy cenie nominalnej 2 zł za walor.

— Będzie to zmiana wierzytelności na akcje wynikająca z poręczeń, jakich Stalexport udzielił bankom na kredyty zaciągnięte przez Walcownię Rur Jedność (WRJ) — wyjaśnia wiceprezes.

WRJ nie spłacała kredytów, ponieważ inwestycja nie została ukończona. Na kontrowersyjną budowę Staleksport poręczył w 1997 r. ponad 140 mln zł. Porozumienie z bankami zakłada, że część tej kwoty zostanie umorzona, a reszta zamieniona na walory Stalexportu. Banki obejmą akcje serii F w ramach kapitału docelowego do 30 czerwca 2006 r. Aby jednak było to możliwe, konieczne jest zwołanie walnego.

Potrzebna zgoda

W porządku nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy (NWZA), które zostało zwołane na wniosek Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW posiada 16,72 proc. akcji Stalexportu) na 24 maja, znajduje się projekt uchwały w sprawie dopuszczenia akcji serii F oraz akcji kolejnych emisji wyemitowanych w ramach podwyższenia kapitału zakładowego spółki.

— Taka uchwała umożliwi bankom obroty walorami na giełdzie — wyjaśnia wiceprezes Skołożyński.

W porządku obrad walnego są także zmiany w radzie nadzorczej. Domagał się ich NFOŚiGW. Obecnie z ramienia funduszu zasiada w niej Katarzyna Strzelecka. Pozostali członkowie to: Bohdan Wyżnikiewicz, Jacek Legutko, Majka Przemysław i Tadeusz Włudyka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy