Czytasz dzięki

Stalexport liczy na konwersję zobowiązań wobec banków

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 25-08-2005, 20:19

Stalexport liczy na możliwość konwersji zobowiązań wobec banków z tytułu poręczeń kredytów dla Walcowni Rur Jedność, na akcje nowej emisji - poinformował PAP Emil Wąsacz, prezes Stalexportu.

Stalexport liczy na możliwość konwersji zobowiązań wobec banków z tytułu poręczeń kredytów dla Walcowni Rur Jedność, na akcje nowej emisji - poinformował PAP Emil Wąsacz, prezes Stalexportu.

    "Zobowiązania wobec banków będą zredukowane i naszym celem jest bezgotówkowe ich zaspokojenie, związane z konwersją. Jeśli chodzi o redukcję to zobowiązania mają być zmniejszone o 40 proc." - powiedział PAP Wąsacz.

    "Kierunkowo ustaliliśmy z bankami, że spłata zobowiązań nie powinna obciążać gotówkowo Stalexportu. Negocjacje idą w tym właśnie kierunku" - dodał.

    Wąsacz powiedział, że Stalexport chciałby, aby całość zobowiązań wobec banków została objęta konwersją.

    "Z tytułu poręczęczeń bezpośrednich wobec banków Stalexport jest obciążony kwotą dużo niższą od 200 mln zł, a ta kwota zostanie jeszcze zredukowana o 40 proc." - dodał.

    Stalexport jest ponadto obciążony z tytułu zabezpieczenia wekslowego pożyczki Skarbu Państwa dla WRJ.

    "Kwota zobowiązania z tego tytułu nie powinna przekroczyć  70 mln zł, może być nawet mniejsza, jeśli transakcja sprzedaży WRJ przyniesie efekty większe niż zakładaliśmy" - powiedział Wąsacz. Prezes dodał, że Stalexport wstępnie ustalił z Ministerstwem Finansów, iż kwotę zobowiązań wobec Skarbu Państwa spłaci "na zasadach realnych".

    "Oznacza to, że spłatę rozpoczęlibyśmy po 2008 roku" - powiedział Wąsacz.

    W środę TFI Silesia, które prowadzi proces prywatyzacji i restrukturyzacji WRJ, poinformowało o przedłużeniu do końca sierpnia wyłączności negocjacyjnej spółce Sinara w sprawie przejęcie Walcowni Rur Jedność.

    "Uważam, że przedłużenie negocjacji to dobry sygnał, ale proces prywatyzacji WRJ jest bardzo skomplikowany i nie zdziwiłbym się, gdyby okazało się, że wyłączność zostanie przedłużona po raz kolejny" - skomentował Wąsacz.

    Prezes powiedział, że gdyby TFI Silesia nie udało się sprzedać WRJ, to Stalexport i tak będzie negocjował z bankami, aby zaspokoić ich roszczenia.

    Prezes Stalexportu nie wykluczył, że spółka powróci do zapowiadanej od dawna emisji akcji dla rynku, ale dopiero po uregulowaniu wszystkich kwestii związanych z WRJ.

   Kurs akcji Stalexportu w czwartek pod koniec czwartkowych  notowań wzrastał o 0,6 proc. do 1.68 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane