Stalexport poszuka środków na GPW

Maria Trepińska
21-04-2004, 00:00

Stalexport szykuje nową emisję akcji, z której zamierza uzyskać 70-160 mln zł. Decyzje w tej sprawie zapadną 13 maja.

Stalexport, firma handlująca wyrobami hutniczymi, przygotowuje nową emisję akcji. NWZA, które odbędzie się 13 maja w Katowicach, ma upoważnić zarząd do jej przeprowadzenia.

Ruszą latem

Spółka zamierza wyemitować do 80 mln akcji zwykłych na okaziciela wartości nominalnej 2 zł.

— Realnie może to być 50 mln sztuk akcji — mówi Emil Wąsacz, prezes Stalexportu.

Według wyliczeń prezesa, spółka może uzyskać w ten sposób 70- -160 mln zł.

— W ciągu kilku tygodni zdecydujemy, czy będzie to emisja z prawem poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy, czy też z wyłączeniem. Liczymy, że uda ją się przeprowadzić na przełomie czerwca i lipca — mówi Albin Pawłowski, dyrektor ds. emisji papierów BZ WBK, doradca Stalexportu.

Stalexport się śpieszy, ponieważ chce skorzystać ze sprzyjającej koniunktury w hutnictwie i na GPW.

Będą konsolidować

Środki uzyskane z emisji firma zamierza przeznaczyć na konsolidację pięciu spółek dystrybucyjnych, w których posiada udziały. Chodzi o przejęcie w nich pełnej kontroli oraz włączenie w struktury giełdowej spółki.

— W ten sposób obniżymy koszty ich działalności. Przymierzamy się także do przyjęcia innych spó-łek dystrybucyjnych, ale nie mogę ujawnić ich nazw — mówi Emil Wąsacz.

Część uzyskanego z emisji kapitału Stalexport chce przeznaczyć także na finansowanie projektów autostradowych, w tym uzyskanie koncesji na odcinek płatnej autostrady A-4 Katowice-Wrocław.

— Chcemy też zwiększyć kapitał obrotowy spółki, co będzie miało korzystne przełożenie na płynność finansową, a tym samym możliwość wywiązania się przez nas z porozumień zawartych z wierzycielami oraz na wzrost przychodów z działalności podstawowej — dodaje Mieczysław Skołożyński, wiceprezes ds. finansowych Stalexportu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Stalexport poszuka środków na GPW