Standard Chartered: wzrost zapasów gazu w Europie osłabia pozycję Rosji

opublikowano: 10-08-2022, 13:59
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Analitycy Standard Chartered wskazują, że Europa osiągnęła już poziom zapasów gazu, który rok temu notowała dopiero dziewięć tygodni później, co osłabia pozycję Rosji, informuje Bloomberg.

- Zapasy gazu w Unii Europejskiej rosną względnie szybko pomimo obniżenia przez Rosję przesyłu przez Nord Stream do zaledwie 20 proc. potencjału – głosi raport analityków brytyjskiego banku. – W przeszłości było niewyobrażalne, że Europa może przejść komfortowo przez zimę bez gazu z Rosji, ale dzięki szybkiemu zwiększaniu zapasów uważamy, że to możliwe – dodaje.

Sezon zapełniania magazynów gazu powinien zakończyć się zgromadzeniem ok. 103 mld metrów sześciennych, co powinno wystarczyć nawet w przypadku wstrzymania dostaw z Rosji, twierdzi Standard Chartered. Analitycy podkreślają, że od początku lipca zapasy rosną w tempie powyżej pięcioletniej średniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane