Standard & Poor's utrzymała ocenę Polski

WST
opublikowano: 21-04-2017, 17:45
aktualizacja: 21-04-2017, 17:51

Amerykańska agencja Standard & Poor's podtrzymała swoją ocenę ratingową Polski na poziomie BBB+. Utrzymana też została stabilna perspektywa ratingu.

W piątkowym komunikacie S&P napisała, że podtrzymuje długoterminowy i krótkoterminowy rating Polski w walucie zagranicznej na poziomie BBB+/A-2 oraz długoterminowy i krótkoterminowy rating w walucie krajowej na poziomie A-/A-2.

Agencja ratingowa Standard & Poor's
Zobacz więcej

Agencja ratingowa Standard & Poor's Bloomberg

W uzasadnieniu napisano, że przyspieszenie wzrostu gospodarczego w bieżącym roku zabezpieczy finansowanie polskiego rządu przed znaczącym  pogorszeniem, pomimo istotnych wydatków socjalnych, obniżenia wieku emerytalnego oraz ciągłej niepewności politycznej.

Agencja w grudniu 2016 r. podwyższyła perspektywę ratingu z negatywnej do stabilnej.

Według analityków, o utrzymaniu ratingu przesądziła m.in. ocena płynnego kursu walutowego Polski oraz niezależności NBP, który prowadzi wiarygodną politykę pieniężną

Z kolei za ewentualnym ograniczeniem oceny przemawiać mogą niski poziom dochodów i zamożności, problemy instytucjonalne będące następstwem rozwiązań forsowanych przez rząd.

S&P szacuje, że w tym roku deficyt sektora rządowego i samorządowego (general government) może sięgnąć poziomu 3 proc. w relacji do PKB. W kolejnych latach oczekiwany jest jego stopniowy spadek.

Agencja uważa, że dynamika wzrostu PKB przyspieszy do 3,3 proc. w 2017 r. (wobec 2,7 proc. w ub.r.). Styczniowa prognoza S&P zakładała tegoroczny wzrost rzędu 3,2 proc.

Projekcje na kolejne trrzy lata wynoszą odpowiednio: 3,1 proc. w 2018, 3 proc. w 2019 i 2,9 proc. w roku 2020..

Agencja określiła jako "wyzwanie" cel rządu, który chce zwiększyć wpływy do budżetu o 33,4 mld zł do 2019 r. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Standard & Poor's utrzymała ocenę Polski