Stare błędy niweczą nowe emisje

Paweł Zielewski
15-12-2000, 00:00

Stare błędy niweczą nowe emisje

Mimo że po rynku krążą zapowiedzi kilkunastu nowych emisji, powodów do zadowolenia nie ma. Pod tym względem mijający rok był fatalny. Żadnych symptomów ożywienia, żadnych spektakularnych sukcesów. Dlaczego? Winnych nie ma. Niestety, po raz kolejny okazało się, że tak spółki, jak i władze giełdy z uporem godnym lepszej sprawy powtarzają stare błędy. GPW — mimo zapowiedzi — chyba nie robi wszystkiego co w jej mocy, by przyciągnąć nowych emitentów. Zarządy spó- łek zaś działają tak, jakby nie zdawały sobie sprawy z tego, że udana emisja to długotrwały proces poprzedzony przede wszystkim cierpliwym budowaniem relacji inwestorskich.

Czasy rzucania się graczy na akcje minęły. Tłumaczenie niepowodzeń brakiem koniunktury czy czekaniem na system giełdowy powoli przestaje przekonywać. Doraźnie to działa — owszem, ale krótko. Z drugiej strony to, co miało spółki na parkiet przyciągać, przyciągać nie chce. Stąd rozczarowanie rynkiem SITech, który — choć nikt tego głośno nie powiedział — miał być najsilniejszym magnesem giełdy.

Trudno wskazywać winnych braku nowych emisji. Błędy robią wszyscy: GPW, bo nadal nie jest na tyle elastyczna, by szybko reagować na potrzeby rynku; zarządy spółek, bo nadal postrzegają emisję akcji jako szybkie i relatywnie skomplikowane źródło pozyskiwania kapitału.

Nie ma się jednak co łudzić, że oto nagle wszyscy zainteresowani ockną się, zaczną doszukiwać się przyczyn braku ożywienia i gremialnie starać się mu przeciwdziałać. Przynajmniej w najbliższym czasie będzie tak, jak jest i było. Na cud nie ma co liczyć. Na pociechę warto jedynie wspomnieć, że hucznie zapowiadany debiut Newexu również okazał się nieporozumieniem. Na szczęście. Dla GPW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Zielewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Stare błędy niweczą nowe emisje